Ubój rytualny ponownie w Trybunale. Polskie Mięso apeluje o wycofanie wniosku

Ponownie wraca sprawa uboju rytualnego.  Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz we wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego domaga się, by ubój rytualny był stosowany jedynie przez lokalne wspólnoty religijne.

 

\"rolnictwo,

 

Przypomnijmy. 10 grudnia 2014 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny. Zdaniem Trybunału odpowiedzialność karna za poddawanie zwierząt takiemu ubojowi jest niezgodna z konstytucją.

Jednak zdaniem RPO nie wszystkie kwestie zostały wówczas uregulowane. W ocenie RPO Trybunał nie orzekł w zakresie stosowania, a jedynie w metodzie uboju.

O wycofanie wniosku apeluje Związek Polskie Mięso.

– Skoro ubój rytualny jest dozwolony w obowiązującym stanie prawnym na terenie Polski, ośmielamy się zasugerować rozważenie wycofania wniosku z dnia 24 października 2014 r. złożonego przez Panią do Trybunału Konstytucyjnego oraz pozostawienia sprawy w takim stanie, w jakim obecnie się znajduje – czytamy w liście Polskiego Mięsa do RPO.

Prezes Związku Witold Choiński zwraca uwagę, że wniosek RPO wprowadza jedynie niepotrzebne zamieszanie.

– Trybunał Konstytucyjny już rozstrzygał w tej sprawie, dlatego mam nadzieję, że odrzuci ten wniosek – tłumaczy Choiński.

I zwraca uwagę, że kolejne rozprawy związane z ubojem mogą źle wpłynąć na branżę mięsa wołowego.

– Obecnie trwają prace nad odzyskiwaniem rynków zbytu dla polskiej wołowiny (…). Musimy ponownie przekonać tamtejszych odbiorców do naszego dobrej jakości mięsa – mówi Choiński i zaznacza, że na tym etapie rozmów negatywne sygnały mogą być dla potencjalnych odbiorców alarmujące.

W 2012 roku Polska wyeksportowała najwięcej mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w Europie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Alpha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here