Uda się zmienić zapisy umów kontraktacyjnych? Plantatorzy buraków walczą

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, spotkał się wczoraj z plantatorami buraka cukrowego. Spotkanie dotyczyło problemu z kontraktowaniem buraków w należących do niemieckiego koncernu cukrowniach zlokalizowanych w Polsce. – Mam obiecaną interwencję kanclerz Niemiec Angeli Merkel, będziemy oczekiwać efektów tego spotkania już w najbliższym tygodniu od ambasadora Republiki Federalnej Niemiec – zapowiedział prezes PSL.

 

\"rolnictwo,

 

Suedzucker kontra plantatorzy. Czy pomoże kanclerz Niemiec?

Przypomnijmy, Suedzucker zaproponował cukrowniom i plantatorom nowe umowy, które w porównaniu z zakończoną kilka miesięcy temu kampanią cukrowniczą są bardzo niekorzystne. Ceny skupu buraków mają być obniżone nawet o 30 proc., a termin płatności wydłużony do 2018 roku. Sprawa ta dotyka 6300 plantatorów z południowej Polski.

– Umowy kontraktacyjne na buraki cukrowe muszą być godne i gwarantować zwrot kosztów produkcji – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w najbliższym tygodniu będzie oczekiwać efektów zapewnień kanclerz Niemiec Angeli Merkel o interwencję w tej sprawie.

– Udało się zabrać głos w tej sprawie, mam obiecaną interwencję, będziemy oczekiwać efektów działania strony niemieckiej – powiedział prezes PSL.

Zdaniem prezesa PSL sprawa jest ważna i pilna, bo wkrótce podpisywane są umowy kontraktacyjne na najbliższą kampanię.

Jest potrzeba, żeby one były godne, te umowy muszą gwarantować przynajmniej minimalny zwrot kosztów produkcji, a ona dziś wydaje się być po prostu nieopłacalna – zaznaczył lider ludowców.

Nawet 120 mln zł mniej dostaną polscy platatorzy buraka cukrowego

Z informacji przekazanych przez plantatorów wynika, że warunki umów kontraktacyjnych na tym etapie są nie do przyjęcia. Prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Otmuchowie Bogdan Zioła, powiedział, że „6300 polskich rolników otrzyma o 120 mln zł mniej”.

– UE kiedyś określała tę najniższą cenę za buraka, było to 26-29 euro za tonę, przy cenie cukru powyżej 404 euro. Dzisiaj cena cukru na rynkach to 500 euro, a nam się proponuje 17 euro, 9 euro mniej od tego, co kiedyś UE gwarantowała – powiedział przedstawiciel plantatorów. – Dlatego też będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy pomogą nam, żebyśmy nie byli wyzyskiwani przez koncerny – dodał Bogdan Zioła.

Podnieść cenę skupu buraka cukrowego

Dla plantatorów najważniejsze jest to, żeby podnieść cenę skupu buraka cukrowego do minimum 26-29 euro za tonę. Wiceszef sejmowej komisja rolnictwa i rozwoju wsi, poseł PSL Mirosław Maliszewski zaznaczył, że trzeba zrobić wszystko, żeby umowy kontraktacyjne odzwierciedlały potrzeby rolników.

– Na komisji rolnictwa będziemy wnioskowali o to, aby tej sytuacji się przyjrzeć, aby bardziej niż do tej pory zaangażował się w pomoc minister rolnictwa i jego resort, który stoi przecież na straży interesów polskich rolników – podkreślił poseł Mirosław Maliszewski.

Redakcja AgroNews, fot. PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE