Uda się zwolnić rolników z podwyżki cen za paliwo?

Krajowa Federacja Producentów Zbóż wraz z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych apeluje do resortów finansów i rolnictwa o nie wprowadzanie podwyżki opłaty paliwowej.

\"rolnictwo,

Litr paliwa droższy o 25 gr

Posłowie PiS przygotowali projekt ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Ma on być finansowany ze środków uzyskanych od kierowców w wyniku podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy na litrze. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, po doliczeniu podatku VAT paliwa podrożeją o 25 groszy.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystosowały pisma do Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów oraz Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, w których sprzeciwiają się podwyżce opłaty paliwowej dla rolników.

– Dla producenta rolnego, który ponosi największe koszty ogólne na paliwo w okresie letnim dochodzące do 35-40% taka sytuacja jest nie do zaakceptowania. Generuje to olbrzymie wydatki dla wszystkich gospodarstw rolnych, a planowana podwyżka opłaty paliwowej dodatkowo obciąży rolników i dlatego jest nie do zaakceptowania – uważają organizacje.

Uda się zwolnić rolników z podwyżki?

Przedstawiciele producentów zbóż i rzepaku proponują, by z podwyżki zwolnić rolników na podstawie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Proponujemy by ulga podatkowa obowiązująca rolników była podniesiona o tą samą kwotę, na którą planuje się zwiększyć opłatę paliwową, czyli 0,25 zł na litrze (włączając VAT) – czytamy w piśmie do ministrów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here