UE: Ceny jaj w górę

Jak informuje FAMMU/FAPA we wrześniu br. średnia unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 154,77 EUR/100 kg i była o 3% wyższa niż miesiąc wcześniej.

W skali roku ceny wzrosły o 33%, a w porównaniu ze średnią z ostatnich 5 lat – o 36%. W stosunku do rekordowo wysokiego poziomu z marca br. ceny były już jednak o 21% niższe. Jaja podrożały w większości państw członkowskich, z wyjątkiem Szwecji (-6%), Hiszpanii (-3%) i Wielkiej Brytanii (-1%). Największe miesięczne wzrosty cen jaj we wrześniu zaobserwowano w Belgii (+13%), Holandii, Rumunii i na Łotwie (+10%). W Polsce jaja podrożały o 5% do 154,3 EUR/100 kg i oscylowały wokół średniej unijnej.

W skali roku ceny polskich jaj były wyższe o 41%. Gwałtowne wzrosty cenowe na unijnym rynku jaj na początku tego roku były spowodowane luką w podaży na skutek wprowadzenia zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych.

W kolejnych miesiącach ceny ustabilizowały się, co było oznaką dostosowania rynku do nowych warunków i odbudowy produkcji. Od końca lipca ceny jaj na rynku unijnym ponownie rosną w ślad za zwyżką cen pasz dla niosek. Pierwsze dwa tygodnie października przyniosły dalszy, 3% wzrost cen jaj na rynku unijnym wobec średniej z września do 159,8 EUR/100 kg.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot.:sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here