UE chce szczepić drób przeciwko HPAI

W dniu 24 maja 2022 roku francuska prezydencja Rady UE wraz z ministrami rolnictwa krajów członkowskich uzgodniła, że prowadzone będą prace zmierzające do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu.

UE chce szczepić drób przeciwko HPAI
UE chce szczepić drób przeciwko HPAI

Szczepionka ma ograniczyć straty hodowców drobiu

Zwolennicy szczepień podnoszą, że jest to opcja, która pozwoliłaby ograniczać straty w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Hiszpański Minister Rolnictwa – Luis Planas – zwrócił uwagę, że masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną. W analizie możliwych szans i zagrożeń wprowadzenia takich rozwiązań na terenie państw unijnych uwzględniono także argument głoszony przez przeciwników praktyki szczepienia. Chodzi o ryzyko handlowe, czyli wysokie prawdopodobieństwo wprowadzania przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych.

Szczepienia są testowane na francuskich kurach i indykach

Istotne jest, aby prowadzone były badania potencjału szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe. Takie badania prowadzą już amerykańscy eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Stany Zjednoczone współpracują w tej sprawie z innymi krajami. Przeciwnicy szczepionek zwracają także uwagę na wysokie na koszty ich stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym. Szczepienia są już testowane we Francji w stadach kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach. W tym „sezonie” wirus dotknął 36 państw europejskich. Ogromne straty poniosła Francja – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu oraz Włochy – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE