UE: Spadają ceny żywca wieprzowego

Jak podaje BGŻ PNB Paribas, za serwisem ThePigsite.com, na ważnych rynkach zajmujących się produkcją trzody chlewnej w UE relacje popytowo-podażowe pozostają raczej niekorzystne dla producentów żywca.

\"rolnictwo,
 

Analitycy banku informują, że na skutek wysokich temperatur odnotowanych w lecie, proces tuczenia części zwierząt się wydłużył, natomiast odnotowywane na jesieni br. niższe temperatury przyspieszyły proces przybierania zwierząt na wadze. W rezultacie więcej surowca trafia obecnie na rynek, co przy stabilnym popycie, wywarło presję na obniżki cen.

Czytaj także:
Estonia: producenci trzody chlewnej otrzymają pomoc

– Jak wskazuje ThePigsite.com na rynku wspólnotowym, szczególnie w Hiszpanii, obserwujemy w br. znacznie większy wolumen produkcji wieprzowiny niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków w tym kraju w 2015 r. zostanie wyprodukowanych o 8,2 proc. więcej tego mięsa niż przed rokiem. Taki wzrost wpisuje się również w zmiany odnotywane w całej UE, gdzie w czerwcu 2015 r. pogłowie trzody zwiększyło się w ujęciu rocznym o 2 procent. Należy jednak podkreślić, że pogłowie loch w krajach członkowskich w tym samym czasie zmniejszyło się o 0,6 proc. Na tym tle wyróżnia się Hiszpania, gdzie liczebność loch była w czerwcu br. o 2,3 proc. większa niż przed rokiem – czytamy w raporcie banku.

Źródło: BGŻ BNP PARIBAS, fot. K. Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here