UE: Zboża nadal tanieją na giełdach

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie (Euronext) w dalszym ciągu zniżkowały, aczkolwiek spadki cen tydzień do tygodnia były stosunkowo niewielkie – wynika z analizy FAMMU/FAPA.

 

\"zboża,

 

– Kukurydza w kontrakcie listopadowym potaniała przez ostatni tydzień o 0,9% do 162,5 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie grudniowym – o 1,3% do 167 EUR/tonę – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.
Zdaniem analityków ostatnie zniżki mogą być odzwierciedleniem dodatnich korekt dokonanych przez Strategie Grains w szacunkach tegorocznej produkcji zbożowej w UE.

Czytaj także:
Nadal spadają ceny mleka

Analitycy Strategien Grains podwyższyli oszacowania zbiorów pszenicy, jęczmienia, żyta i durum. Zbiory zbóż ogółem w UE zostały podwyższone do 305,5 mln ton, tj. o 3,2 mln ton powyżej prognoz z sierpnia br. Oznacza to jednak o 7% gorszy wynik w porównaniu z ubiegłym sezonem. W największym stopniu podniesiono szacunki unijnej produkcji pszenicy – z poprzednich 144 mln ton do 147,5 mln ton. Jest to tylko o 1% mniej w porównaniu do zeszłorocznego rezultatu. SG dokonało redukcji prognoz produkcji kukurydzy – o dalsze 2,2 mln ton do 57,4 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 24% poniżej zeszłorocznego. Warto jednak odnotować, że ta negatywna korekta została prawie w całości zrekompensowana poprzez podwyższenie szacunków zbiorów pozostałych gatunków paszowych – jęczmienia, żyta i innych – łącznie o 2 mln ton.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/Charles Knowles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here