Unijna pszenica najdroższa w historii

Na giełdzie w Paryżu kontrakt marcowy na pszenicę osiągnął w czwartek w południe cenę 330 euro/t – najwyżej w historii notowań. Analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę jest najdroższy od blisko 10 lat podczas nocnych notowań w Chicago. Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę doprowadziła do wstrzymania załadunków w ukraińskich portach nad Morzem Azowskim i Czarnym. Zapewne zrywane będą wcześniejsze kontrakty, a importerzy będą szukać alternatywnych źródeł pszenicy, np. w UE (w tym w Polsce) i w USA.

baloty
Unijna pszenica najdroższa w historii

Ciągle funkcjonują porty rosyjskie zlokalizowane nad Morzem Czarnym, ale popytowi na rosyjskie zboża zaszkodzić mogą sankcje nakładane przez Zachód.

Rosja i Ukraina odpowiadają za prawie 30% światowego eksportu pszenicy, 1/5 światowych dostaw kukurydzy i aż 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego.

Skokowo drożeje także ropa (Rosja jest drugim producentem tego surowca na świecie), ciągnąc za sobą oleje roślinne i nasiona oleiste.

Kapitał spekulacyjny kupuje i będzie kupował kontrakty na surowce (w tym zboża i ropę), których podaż gwałtownie zmaleje w wyniku wojny i sankcji nakładanych na Rosję. Z drugiej strony lawinowo spadają wyceny światowych indeksów akcji.

Źródło: e-wgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE