Unijne dofinansowanie do melioracji już dostępne!

Rolnicy z Pomorza Zachodniego mogą skorzystać z unijnego dofinansowania do melioracji. Po raz pierwszy od wielu lat region otrzymał fundusze na gospodarkę wodną na terenach rolniczych. Pieniędzy jest dużo, ale potrzeb jeszcze więcej, więc warto się spieszyć – informuje Redakcja Rolna TVP.

Jak oceniają specjaliści, na wszystkie melioracje rolnicze w województwie zachodniopomorskim potrzeba 170 mln zł. Unia, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, przeznaczyła na ten cel prawie 100 mln zł. Fundusze przeznaczono na odbudowę wałów przeciwpowodziowych i na melioracje.

Tomasz Płowens – dyr. zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych: rolnik musi włożyć 20% wartości inwestycji. To ma rozłożone na 15 lat po inwestycji. Tak więc to jest taki kredyt dla rolnika.

Jako jedni z pierwszych zgłosili się rolnicy z okolic Szczecinka. Na powierzchni ponad 100 ha trzeba wykonać nową sieć drenarską. Stare melioracje uległy zniszczeniu, a pola powoli zabagniały się i zamieniały w nieużytki.

Jan Giedrys: jeżeli pola uprawiane są sprzętem ciężkim, który waży kilka, a nawet kilkanaście ton, po prostu głębokość drenowania musi wynosić minimum w granicach jednego metra. Te stare dreny położone były w granicach 30–40 centymetrów.

Inwestycja warta jest 1,5 mln zł, ale dzięki dofinansowaniu z UE gospodarstwo zapłaci tylko 300 tys.

W całym regionie rolnicy zgłosili do tej pory ponad 7 tys. ha gruntów do zmeliorowania, najwięcej z okolic Szczecinka, Wałcza, Pyrzyc i Karlina. Ale program jest otwarty i można zgłaszać kolejne pola.

Źródło: Redakcja Rolna TVP, Andrzej Kisiel, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here