Unijne zboża na plusie, rzepak w dół

Unijne kontrakty na zboża drożeją w związku z przedłużającą się wojną na Ukrainie. Zahamowanie eksportu i niepewność co do przyszłych zbiorów winduje ceny zbóż i oleistych. Rynek zdaje sobie sprawę, że możliwości ukraińskich rolników są ograniczone, nawet na terenach nie objętych działaniami militarnymi.

Unijne zboża na plusie, rzepak w dół
Unijne zboża na plusie, rzepak w dół

Minister Rolnictwa Ukrainy poinformował, zanim podał się do dymisji, że zasiewy kukurydzy powinny wynieść w tym roku 3,3 mln ha w porównaniu do 5,4 mln ha w roku ubiegłym. W przypadku pszenicy ozimej zakłada się, że można będzie zebrać tylko 4 mln ha z zasianych 6,5 mln ha. Nawet jeśli zboża te zostaną zasiane i zebrane, to kolejne straty będą miały miejsce w plonowaniu (brak nawozów, środków ochrony roślin, paliwa).

Wszystkie nasiona oleiste zyskują na wartości naśladując zachowanie ropy naftowej

W Paryżu rzepak przebił w środę psychologiczny poziom 1000 eur/t z dostawą w maju. Osiągnięcie tego poziomu sprowokowało kapitał spekulacyjny do realizacji zysków, a to wywołało gwałtowną przecenę nasion rzepaku (-7%). Za rekordowe ceny rzepaku odpowiada brak dostępności fizycznych nasion po katastrofalnych zbiorach w Kanadzie i zagrożone przyszłe dostawy z Ukrainy.

Marcowe prognozy dla rynku zbóż i soi

Wszystkie nasiona oleiste zyskują na wartości naśladując zachowanie ropy naftowej, ponieważ są wykorzystywane w produkcji biopaliw. Inwazja Rosji na Ukrainę odcięła nabywców od oleju słonecznikowego, ponieważ Ukraina odpowiada za 50% światowego eksportu tego oleju, a z Rosją za blisko 80%. Winduje to ceny pozostałych olejów roślinnych, zwłaszcza w sytuacji słabych zbiorów soi w Ameryce Południowej.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics