Unijne zboża podrożały, ale rzepak mocno stracił na wartości w ubiegłym tygodniu

W skali minionego tygodnia (kończącego się 20-go października 2023) unijna pszenica podrożała o nieco ponad 5 euro (2,2%) do 240,0 eur/t. Kontraktowi w Paryżu pomogły wzrosty notowań amerykańskiej pszenicy.

Dominacja pszenicy rosyjskiej na rynku ograniczyła skalę wzrostu. Unijnemu kontraktowi na pszenicę nie pomogło również ubiegłotygodniowe umocnienie euro względem dolara. Droższe euro pogarsza perspektywy dla unijnego eksportu.

Unijna kukurydza podrożała o skromne 1,5 euro (0,7%) do 206,25 eur/t w analizowanym tygodniu (dotyczy serii najbliższej). Tydzień wcześniej listopadowa seria kontraktu ustalała swoje historyczne minima. Na rynku ciągle odczuwalna jest presja wynikająca z trwających w Europie i na całej półkuli północnej zbiorów. Jednak unijną kukurydzę wspiera odbicie analogicznego kontraktu w Chicago.

Rzepak taniał w Paryżu przez cały tydzień

W Paryżu listopadowa seria rzepaku (kończy obrót z końcem października) potaniała w ciągu tygodnia aż o ponad 32 euro (-7,6%) do 394 eur/t i była najtańsza od końca maja tego roku. Kilkumiesięczne minima zaliczał także kanadyjski rzepak. Duża podaż rzepaku na unijnym rynku obniża ceny nasion. Do tego popyt wewnętrzny jest ograniczony ze względu na rosnący import olejów roślinnych z Ukrainy.

Z drugiej strony, spadki notowań rzepaku powinno ograniczać trwające odbicie w notowaniach soi i bardzo wysokie ceny ropy.

Amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy drożały przez większość ubiegłotygodniowych sesji

Na giełdzie w Chicago kontrakty na zboża i kompleks sojowy drożały przez większą część tygodnia, wspierane przez wzrost popytu eksportowego, ale też wysoki przerób krajowej (USA) kukurydzy i soi na biopaliwa.

Ubiegłotygodniowe dane dotyczące eksportu z USA osiągnęły górną granicę oczekiwań analityków i wyniosły 633 tys. ton pszenicy, 881 tys. ton kukurydzy i 1,372 mln ton soi.

Wzrostom za Atlantykiem sprzyjają obawy pogodowe dotyczące perspektyw produkcji kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. Suchy klimat w Brazylii powoduje opóźnienia w zasiewach soi, a krytyczne niskie stany rzek utrudniają transport zboża do portów. Deficyt opadów widoczny jest też w Argentynie, gdzie giełda w Rosario obniżyła swoje prognozy krajowej produkcji pszenicy z 16,5 do 16,3 mln ton.

Andrzej Bąk

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics