Unijni rolnicy zbiorą mniej ziemniaków, ale w Polsce? To dopiero spadek

W tym roku plony ziemniaków w krajach Unii Europejskiej mogą być o 2 proc. niższe od ubiegłorocznych – wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. Natomiast w naszym kraju zbiory będą o prawie jedną piątą niższe.

\"rolnictwo,


Przedstawiciele NPEG (North-Western European Potato Growers) pod koniec czerwca ocenili, że powierzchnia upraw ziemniaków łącznie w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii w 2017 r. będzie o 4,6 proc. większa niż w 2016 r. Sytuacja w tych pięciu krajach ma znaczący wpływ na unijny rynek ziemniaka.

Jak informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, według prognoz KE spadku plonowania ziemniaków, o 5 proc., oczekuje się w Niemczech, które są największym unijnym producentem.

– Jednocześnie według prognoz NPEG powierzchnia upraw w tym kraju ma zwiększyć się o 4,5 proc. w relacji rocznej – czytamy w najnowszym raporcie bankowym.

Z kolei we Francji (drugi unijny producent ziemniaków) oczekuje się znacznego wzrostu produkcji. Większe mają być zarówno plony (+13 proc.), jak i powierzchnia upraw (+5,1 proc.).

W Polsce zbierzemy dużo mniej ziemniaków. Szansą eksport

Na rynku krajowym również możemy spodziewać się istotnych zmian. Według szacunków KE plony ziemniaków w Polsce w 2017 r. będą aż o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem. Jednocześnie pod koniec lipca br. GUS szacował, że powierzchnia upraw ziemniaka zwiększy się, o 3 proc., w porównaniu do roku ubiegłego (312 tys. t) i wyniesie około 320 tys. ha.

– Przyjmując takie założenia, prawdopodobnie tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 16 proc. mniejsze i mogą wynieść blisko 7,5 mln t – przewidują bankowi analitycy. Ich zdaniem spadek krajowej produkcji może działać w kierunku wzrostu cen. Według danych GUS w lipcu br. ceny skupu ziemniaków były o blisko 12 proc. wyższe w relacji rocznej.

Pozytywnym sygnałem dla producentów w Polsce może być fakt złagodzenia zasad eksportu ziemniaków do krajów unijnych. Dotychczasowe ograniczenia wynikały z występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, która podlega w UE obowiązkowi zwalczania.


Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE