Unijni traderzy uwalniają się od zakazów eksportowych

Wielka Brytania została oficjalnie uznana za kraj wolny od grypy ptaków. Oświadczenie w tej sprawie wydał brytyjski Główny Lekarz Weterynarii w dniu 3 września. Jednocześnie wezwano producentów drobiu w Wielkiej Brytanii do zachowania najwyższej ostrożności przed zbliżającym się sezonem zimowym.

Unijni traderzy uwalniają się od zakazów eksportowych
Unijni traderzy uwalniają się od zakazów eksportowych

Nadal wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących. Odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAI to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki na  rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych. Także Belgowie pod koniec sierpnia otrzymali pozytywną  decyzję i według  międzynarodowych standardów OIE Belgia została uznana za kraj wolny od HPAI. Z powodu  grypy ptaków 24 kraje zamknęły swoje rynki dla belgijskiego drobiu.  Inne kraje, które niedawno wydały  oświadczenia, że  są wolne od  grypy ptaków to Dania, Czechy i Holandia.

Unijni  traderzy uwalniają się powoli od restrykcji handlowych nałożonych przez kraje trzecie z powodu HPAI. Sądzimy, że zdarzenia te mogą być jednym z pozytywnych impulsów dla unijnego wywozu mięsa drobiowego. Kraje, które obecnie odzyskują dostęp do rynków poza obszarem celnym Unii Europejskiej są ważnymi państwami w prowadzeniu sprzedaży eksportowej unijnego mięsa. Co istotne, wymienieni traderzy zajmują się często reeksportem mięsa pochodzącego z polskich zakładów drobiarskich. Możemy się spodziewać przynajmniej niewielkiego „rozruchu” w wypychaniu towarów z obciążonego skutkami COVID-19  rynku wspólnotowego. Nie sądzimy jednak, aby zmiany te miały gwałtowny przebieg. Czynnikiem hamującym nadal będą trudne warunki rynkowe spowodowane pandemią i ostra konkurencja w skali globalnej, która podobnie jak polscy czy inni unijni eksporterzy szukają dla siebie szans na rynkach zagranicznych.

W pierwszym półroczu 2021 roku unijny wywóz mięsa drobiowego do tak zwanych państw trzecich wyniósł (z wyłączeniem UK) 717,8 tys. ton i był niższy o 13,4 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza roku 2020 roku.

Największe rynki zbytu w analizowanym okresie:

Unijni traderzy uwalniają się od zakazów eksportowych
Unijni traderzy uwalniają się od zakazów eksportowych

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics