Uprawy ziemniaka zagrożone w płn. Polsce

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, że w północnej Polsce należy spodziewać się lotów letnich (dyspersyjnych) mszyc żyjących na ziemniaku.

Podczas lotu dyspersyjnego mszyce przelatują z jednych roślin na plantacji na inne rośliny, a liczba owadów przelatujących jest na ogół wielokrotnie większa niż w czasie wiosennego lotu migracyjnego.

Z tego względu lot dyspersyjny ma decydujące znaczenie w rozprzestrzenianiu chorób wirusowych.

Na pozostałym obszarze kraju loty letnie już się rozpoczęły. Ich intensywność będzie zależała głównie od kształtowania się czynników środowiska. Wyższa temperatura będzie sprzyjać powstawaniu osobników uskrzydlonych. Z kolei niższa temperatura (poniżej 200C) będzie hamować ich rozwój i loty letnie w takich warunkach wydłużają się w czasie. Intensywne opady deszczu mogą znacząco redukować liczbę mszyc.

Należy pamiętać o niszczeniu naci na plantacjach nasiennych ziemniaka zlokalizowanych na północy Polski, zanim rozpoczną się loty letnie mszyc.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics