Ustawa o mleku z podpisem prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych – poinformowała kancelaria prezydenta.

\"\"

Nowe przepisy znoszą obowiązek pobierania od rolników zaliczek na poczet ewentualnych kar związanych z przekroczeniem limitu produkcji mleka.

Uchwalona ustawa dotyczy uchylenia unormowań nakładających na podmioty skupujące mleko obowiązek pobierania, w trakcie danego roku kwotowego, zaliczek na poczet opłaty za przekroczenie przysługujących dostawcom hurtowym kwot indywidualnych.

Wejście w życie nowelizacji wpłynie pozytywnie na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, (w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw), w związku z tym, że producenci mleka nie będą zobowiązani do wpłaty zaliczek na poczet opłaty za przekroczenie kwot indywidualnych mleka w danym roku kwotowym – w przypadku braku realnego zagrożenia przekroczenia kwoty krajowej będą mogli w całości wydatkować środki finansowe uzyskiwane ze sprzedaży mleka na regulację bieżących zobowiązać lub inwestycje.

Podkreślić należy, że w sytuacji nieprzekroczenia kwoty krajowej, zaliczki potrącone przez podmioty skupujące na poczet opłaty byłby zamrożone i zwrócone przez podmioty skupujące nie później niż z końcem kolejnego roku kwotowego.

W sytuacji, kiedy w skali kraju ryzyko przekroczenia kwoty krajowej przeznaczonej dla dostawców hurtowych jest niewielkie i w związku z tym Polska prawdopodobnie nie będzie zobowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu nadwyżek w dostawach  nieuzasadnione jest obciążanie finansowe dostawców hurtowych rozwijających produkcję mleka i przekraczających posiadane kwoty indywidualne. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here