Ustawa o ubezpieczeniach rolnych czeka na podpis prezydenta

Sejm doprecyzował brzmienie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Posłowie poparli poprawkę Senatu, która zakłada, że w następnym roku będzie można dofinansować z budżetu państwa składkę ubezpieczenia upraw rolnych od jednego lub kilku rodzajów ryzyka mimo przekroczenia stawek taryfowych ubezpieczenia.

 

\"rolnictwo,

 

Nowe prawo podnosi stawki taryfowe uprawniające producentów rolnych do dotacji z budżetu państwa z 3,5 i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI, stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. Ustawa przewiduje wprowadzenie preferencji z tytułu zawierania przez producenta rolnego umowy na pakiet ryzyk, do których stosowana jest dopłata.

Proponowane są stawki dopłaty do 65 proc. składki; 35 proc. pokrywałby rolnik pod warunkiem, że maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie byłyby przekroczone. W przypadku ustalenia stawki ubezpieczenia przekraczającej 9, 12 i 15 proc. dopłaty stosowane byłyby tylko do tego poziomu.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty przysługiwałyby producentom rolnym w wysokości 65 proc. składki, jeśli określone przez zakład ubezpieczeń stawki łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekroczą 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

 

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here