Uwaga! Mszyce atakują uprawy ziemniaka

W powiecie średzkim (woj. wielkopolskie), w uprawach ziemniaka zaobserwowano występowanie mszycy ziemniaczanej oraz mszycy trzmielinowo-burakowej – informuje Zakład Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Ochrony Roślin IOR-PIB.

Jak podaje Zakład Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Ochrony Roślin, objawy żerowania i szkodliwości mszycy trzmielinowo–burakowej są dwojakiego rodzaju: bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednio mszyce uszkadzają rośliny przez nakłuwanie i wysysanie soków roślinnych. Pośrednio mszyce są szkodliwe z powodu przenoszenia w swym organizmie wirusów powodujących chorobę – żółtaczkę wirusową.

W celu określenia liczebności mszyc i ustalenia terminu zabiegu należy prowadzić systematyczne lustracje plantacji. W zależności od wielkości pola analizujemy od 100 do 150 roślin w różnych punktach pola. Jako próg szkodliwości, w przypadku ochrony buraków przed bezpośrednią szkodliwością, można przyjąć liczbę średnio 15 mszyc nieuskrzydlonych na jedną roślinę. Jeśli po pierwszym zabiegu ogólne warunki (pogoda, brak pasożytów) sprzyjają rozwojowi mszyc zaleca się dalsze zabiegi co 10-14 dni.

Jeśli celem zabiegów chemicznych ma być ochrona roślin przed zakażeniem wirusem, wówczas zabieg powinien być przeprowadzony w momencie nalotu pierwszych uskrzydlonych mszyc na plantacje. Następuje on zwykle wtedy, gdy dzienna temperatura powietrza osiągnie minimum 15oC. Pomocne w ustaleniu tego terminu może być kryterium fenologiczne: pełnia kwitnienia trzmieliny.

Z kolei objawy żerowanie mszycy ziemniaczanej polegają na skręcaniu się i żółknięciu, a następnie zasychaniu liści. Porażone pędy rosną wolniej lub przestają rosnąć, są bardziej wrażliwe na mróz i często całkowicie zamierają.

Do zwalczania mszyc IOR radzi zastosować:

  •  Agria – Lambda Cyhalotryna 050 CS
  •  Karate Zeon 050 CS
  •  Kung-Fu 050 CS
  •  Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS
  •  Pirimor 500 WG
  •  Roztoczol Extra 050 CS
  •  Teppeki 50 WG
     

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here