Uwaga na kleszcze! Zagrożone bydło mięsne utrzymywane na pastwisku

Zaczął się sezon pastwiskowy, a z nim groźba ataków kleszczy. Zdawałoby się, że te małe pajęczaki nie są w stanie poważnie zaszkodzić bydłu. Prawda jest niestety inna, kleszcze są wektorami wielu chorób, a wśród nich bardzo groźnej dla bydła babeszjozy.

\"rolnictwo,
 

Najczęściej obawiamy się kleszczy, w kontekście ich ewentualnych ataków na ludzi oraz wiążącej się z tym groźby przeniesienia różnego rodzaju chorób. Jednak te krwiopijne pajęczaki są groźne również dla naszego bydła. Zagrożenie te jest aktualnie zwielokrotnione, ponieważ kolejna z kolei zima nieobfitująca w silne morzy, skutkuje zwiększeniem populacji kleszczy.

Objawami inwazji kleszczy jest, oprócz oczywistej obecności pajęczaków w skórze bydła, również ocieranie się zwierząt o różne przedmioty. Pasożyty te mogą wywoływać świąd, miejscowe stany zapalne skóry, a przy wzmożonej inwazji niedokrwistość i porażenie kończyn. Największym zagrożeniem dla bydła jest przenoszona przez kleszcze babeszjoza.

Babeszjoza
Babeszjoza wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia sp., pasożytujące wewnątrz erytrocytów. Bezpośrednim skutkiem zarażenia pasożytami jest wystąpienie anemii hemolitycznej. Objawami babeszjozy może być podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz żółtaczka. Silna reakcja immunologiczna organizmu może prowadzić do wstrząsu, zaburzeń krążenia i w konsekwencji do wystąpienia niewydolności wielonarządowej.

Usuwanie kleszczy
Kleszczy nie powinno usuwać się gołymi rękami. Nie dopuszczalne jest zgniatanie, wyciskanie, przypalanie oraz smarowanie pasożytów różnego rodzaju środkami (masło, benzyna). Tego rodzaju czynności skutkują zwracaniem przez kleszcza krwi oraz śliny do rany, co powiększa ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Czytaj także:
Zasady stosowania mocznika oraz przykłady sposobów jego podawania

Prawidłowe usuwanie kleszczy powinno być przeprowadzone za pomocą pęsety bądź specjalnych kleszczyków dostępnych w aptekach oraz przychodniach weterynaryjnych. Usuwanie pasożyta powinno odbyć się jednym zdecydowanym ruchem, wyciągając bądź wykręcając go ze skóry. Musimy dokładnie sprawdzić czy usunęliśmy całego pajęczaka, ponieważ pozostawienie samej główki również jest groźne. Miejsce, w którym kleszcz ssał krew zwierzęcia warto obserwować przez jakiś czas, zwracając uwagę na ewentualne zaczerwienia świadczące o wystąpieniu stanów zapalnych.

Na rynku dostępne jest również wiele środków biobójczych, pomagające zwalczyć kleszcze. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii oraz zapoznać się z ulotką, aby stosując preparat być świadomym ewentualnej karencji związanej z jego stosowaniem.

Zapobieganie
Kleszcze najlepiej czują się w miejscach o dużej wilgotności. Aby więc zapobiec zmasowanym atakom kleszczy, musimy zrezygnować z wypas bydła na pastwiskach sąsiadujących z zakrzewieniami, w których cieniu ukrywają się pajęczaki. Pomocne może okazać się również stosowanie środków zawierających permetrynę bądź epriometrynę. Są to preparaty odstraszające, które używa się w celu ochrony zwierząt również przed owadami latającymi. Mają one najczęściej formę gęstego płyny, którym polewa się się grzbiet bydła.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Global Panorama

Źródło: Redakcja Bukaciarnia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here