Uwaga! Trucizna w mleku w proszku

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wykrył zanieczyszczone substancje w waflach wyprodukowanych w firmie „Magnolia ״ z Lubuska po 22 listopada ubiegłego roku – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Zostało wydane ostrzeżenie w tej sprawie. GIS zaalarmował, że problem może pojawić się także w innych miejscach, bo winna jest prawdopodobnie firma z województwa mazowieckiego dostarczająca mleko w proszku. Sanepid radzi, by zakupione produkty zwrócić w miejscu zakupu lub wyrzucić.
 

 

\"\"

 

Według informacji PAP dnia 16 stycznia 2013 roku w mleku w proszku używanym do produkcji wyrobów spożywczych pracownik zakładu "Magnolia" w Lubusku zaobserwował różowy granulat.

Dwa dni później śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Żarach (Lubuskie); ma je przejąć Prokuratura Rejonowa w Myszkowie na Śląsku, na której terenie znajduje się producent mleka – spółdzielnia mleczarska "Rokitnianka" w Szczekocinach. Jedynym dystrybutorem tej partii mleka w proszku od OSM "Rokitnianka" była firma PPH "Janex" z Włocławka, a produkt trafił do odbiorców w Bydgoszczy, Lubusku, Brzozowie, Sierpcu, Błoniach, Ełku, Grudziądzu i Opolu Lubelskim. Lista firm jest dostępna na stronie GIS. Obecnie prowadzone są kontrole w firmach, które kupiły mleko z podejrzanej partii nr 202. Należą do nich m.in. zakłady wytwarzające wyroby cukiernicze, ocet, majonez. Według informacji rzecznika Głównego Inspektora Sanitarnego, Jana Bondara, 10 ton zanieczyszczonego mleka w proszku ze Szczekocin trafiło do 8 firm w kraju.

Śledczy z Żar ustalili, że zanieczyszczone mleko pochodziło z dostawy z 6 listopada 2012 r. w ilości 1000 kg – 40 worków po 25 kg każdy.

Zakład „Magnolia ״ zakupił 3 tony mleka, co do którego jest podejrzenie skażenia i wszystkie wyprodukowane z jego użyciem wyroby są wycofywane ze sprzedaży. Firma zaznacza, że potencjalne zagrożenie wiążą się jedynie z tymi partiami słodyczy, o których GIS informuje na swojej stronie internetowej, a wszystkie pozostałe wyroby wyprodukowane przez spółkę są bezpieczne. W wydanym w poniedziałek komunikacie GIS napisano, że "Główny Inspektor Sanitarny pozytywnie ocenia i podkreśla dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne
konsumentów – kierownictwo firmy Magnolia Sp. z o. o. z Lubska, które z własnej inicjatywy powiadomiło organy kontroli o wykryciu obecności w mleku w proszku granulatu budzącego niepokój technologów zakładu.

OSM „Rokitnianka" powstała w 1941 roku we wsi Rokitno. Spółdzielnia skupuje mleko od 2,4 tys. dostawców z 4 powiatów: zawierciańskiego, włoszczowskiego, częstochowskiego i jędrzejowskiego. Rocznie skupuje i przerabia 26 – 28 milionów litrów mleka.

Źrodło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złe wiadomości dla mleczarzy. Ile będzie kosztowało mleko na koniec roku?

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics