Uwaga! Trucizna w mleku w proszku

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wykrył zanieczyszczone substancje w waflach wyprodukowanych w firmie „Magnolia ״ z Lubuska po 22 listopada ubiegłego roku – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Zostało wydane ostrzeżenie w tej sprawie. GIS zaalarmował, że problem może pojawić się także w innych miejscach, bo winna jest prawdopodobnie firma z województwa mazowieckiego dostarczająca mleko w proszku. Sanepid radzi, by zakupione produkty zwrócić w miejscu zakupu lub wyrzucić.
 

 

\"\"

 

Według informacji PAP dnia 16 stycznia 2013 roku w mleku w proszku używanym do produkcji wyrobów spożywczych pracownik zakładu "Magnolia" w Lubusku zaobserwował różowy granulat.

Dwa dni później śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Żarach (Lubuskie); ma je przejąć Prokuratura Rejonowa w Myszkowie na Śląsku, na której terenie znajduje się producent mleka – spółdzielnia mleczarska "Rokitnianka" w Szczekocinach. Jedynym dystrybutorem tej partii mleka w proszku od OSM "Rokitnianka" była firma PPH "Janex" z Włocławka, a produkt trafił do odbiorców w Bydgoszczy, Lubusku, Brzozowie, Sierpcu, Błoniach, Ełku, Grudziądzu i Opolu Lubelskim. Lista firm jest dostępna na stronie GIS. Obecnie prowadzone są kontrole w firmach, które kupiły mleko z podejrzanej partii nr 202. Należą do nich m.in. zakłady wytwarzające wyroby cukiernicze, ocet, majonez. Według informacji rzecznika Głównego Inspektora Sanitarnego, Jana Bondara, 10 ton zanieczyszczonego mleka w proszku ze Szczekocin trafiło do 8 firm w kraju.

Śledczy z Żar ustalili, że zanieczyszczone mleko pochodziło z dostawy z 6 listopada 2012 r. w ilości 1000 kg – 40 worków po 25 kg każdy.

Zakład „Magnolia ״ zakupił 3 tony mleka, co do którego jest podejrzenie skażenia i wszystkie wyprodukowane z jego użyciem wyroby są wycofywane ze sprzedaży. Firma zaznacza, że potencjalne zagrożenie wiążą się jedynie z tymi partiami słodyczy, o których GIS informuje na swojej stronie internetowej, a wszystkie pozostałe wyroby wyprodukowane przez spółkę są bezpieczne. W wydanym w poniedziałek komunikacie GIS napisano, że "Główny Inspektor Sanitarny pozytywnie ocenia i podkreśla dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne
konsumentów – kierownictwo firmy Magnolia Sp. z o. o. z Lubska, które z własnej inicjatywy powiadomiło organy kontroli o wykryciu obecności w mleku w proszku granulatu budzącego niepokój technologów zakładu.

OSM „Rokitnianka" powstała w 1941 roku we wsi Rokitno. Spółdzielnia skupuje mleko od 2,4 tys. dostawców z 4 powiatów: zawierciańskiego, włoszczowskiego, częstochowskiego i jędrzejowskiego. Rocznie skupuje i przerabia 26 – 28 milionów litrów mleka.

Źrodło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here