W Polsce żyje 60 proc. europejskiej populacji hucułów

60 proc. europejskiej populacji koni huculskich żyje w Polsce. W naszym kraju jest 2,5 tys. hucułów, w tym 1,4 tys. klaczy – poinformował dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka na Podkarpaciu, Władysław Brejta.

"Hodowane są głównie w gospodarstwach agroturystycznych, firmach turystycznych. Od 2007 roku, wraz z pojawieniem się kryzysu ekonomicznego zmniejszył się popyt konie huculskie" – powiedział Brejta.

Dodał, że największe zainteresowanie hucułami było w pierwszych latach tego wieku.

Aktualnie za młodą klacz nabywcy płacą od 4 do 7 tys. zł. Najtańsze są młode ogierki – 1 tys. zł. Ceny wałachów nie przekraczają 3 tys. zł.

Stadnina hucułów w Odrzechowej liczy 100 koni, z czego 40 stanowią klacze-matki.

Największa hodowla koni huculskich w Polsce znajduje się w Gładyszowie w Małopolsce. Na Podkarpaciu, oprócz Odrzechowej, stadniny hucułów występują głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Hucuły są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Przodkami hucułów były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami.

Konie huculskie ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here