W przyszłym roku cena mleka może jeszcze spaść

Prognozy cen skupu mleka nie są optymistyczne. Zdaniem ekonomistów na koniec tego roku za hektolitr tego surowca zakłady mleczarskie zapłacą ok. 140 zł/, a w grudniu 2019 r. tylko 130 zł.

mleko, ceny mleka, skup mleka, Jakub Olipra, Credit Agricole

– Po przejściowym wzroście obserwowanym w I poł. br., ceny produktów mlecznych powróciły do trendu spadkowego. Zgodnie z danymi FAO światowe ceny produktów mlecznych w okresie od czerwca do listopada br. zmniejszyły się o 18,5 proc.. Spadek odnotował również indeks cen GDT, który we wspomnianym wyżej okresie obniżył się o prawie 20 proc., odnotowując najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu) – wylicza Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w najnowszym raporcie AgroMapa.

Jego zdaniem, w kierunku obniżenia cen produktów mlecznych oddziałuje silny wzrost dostaw mleka w Nowej Zelandii, która obecnie znajduje się w szczycie sezonu. Natomiast w krajach UE mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem wzrostu dostaw mleka z powodu tegorocznej suszy.

Według Olipry, negatywne dla cen produktów mlecznych jest również spowolnienie światowego popytu na produkty mleczne. Poza tym w ostatnich miesiącach zmniejszyła się nierównowaga na rynku tłuszczu mlecznego i białka.

Jaka będzie cena mleka w skupie na koniec roku?

– Uwzględniając perspektywy sytuacji na światowym rynku mleka można przypuszczać, że trend spadkowy cen mleka potrwa przynajmniej do IV kw. 2019 r. W efekcie, na koniec 2018 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 140 zł/hl, a na koniec 2019 r. spadnie do ok. 130 zł/hl – wyjaśnia Olipra.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Credit Agricole, AgroMapa, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here