Mała, ale groźna. W rzepaku pojawiła się pchełka rzepakowa

Tegoroczny wrzesień jest chłodny i mokry. Nie przeszkadza to jednak szkodnikom, które pomimo takiej pogody, pojawiają się w uprawach rzepaku. Poza śmietką kapuścianą, o której pisaliśmy tu, na polach pojawiła się także pchełka rzepakowa – jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku, zwłaszcza jesienią.

\"\"

Pchełki rzepakowe są szczególnie groźne właśnie jesienią. Szkody wyrządzają przede wszystkim larwy, żerując w głównych nerwach i ogonkach liściowych, następnie w nasadowej części łodygi i w szyjce korzeniowej. Powodują także uszkodzenia stożka wzrostu i osłabienie roślin, zmniejszając ich odporność na mrozy. Przy żerowaniu 2-3 larw na jednej roślinie rzepak najczęściej zamiera.

Kiedy podjąć decyzję o zwalczaniu szkodników?

PIORiN zaleca wykonanie zabiegu chemicznego w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, wynoszącego 3 chrząszcze na 1 mb rzędu. Obserwacje należy prowadzić już wczesną jesienią, w fazie BBCH 12–19  w różnych punktach pola, wybierając po 1 metrze bieżącym rzędu roślin i zliczając znajdujące się na nich owady. W zależności od wielkości plantacji analizę należy przeprowadzić w 10-15 punktach.

Do innych sposób ograniczania występowania pchełki rzepakowej zaliczamy m.in. izolację przestrzenną od innych roślin kapustowatych i warzyw kapustnych, wczesny siew nasion, zwiększenie normy wysiewu nasion oraz zaprawianie nasion.

Czym pryskać?

Do tej pory preparaty nalistne zarejestrowane do zwalczania pchełki rzepakowej zawierały wyłącznie związek z grupy pyretroidów – deltametrynę. W tym roku producenci rzepaku do walki m.in. z pchełkami mogą sięgnąć po nowy środek oparty o dwie substancje czynne: acetamipryd i lambda-cyhalotrynę. Nowością w tym sezonie jest także zaprawa nasienna, zawierająca cyjantraniliprol, ograniczający występowanie szkodników, m.in. pchełki rzepakowej.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Gilles San Martin

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Straż miejska sprawdzi wymiary drewna opałowego, wysokie mandaty.

Od września 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące drewna opałowego, które mogą znacząco wpłynąć na sposób ogrzewania domów. Zgodnie z nowymi regulacjami,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics