W Sejmie RP prace nad Kodeksem Rolnym

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów parlamentarnych, podczas którego omawiano projekt Kodeksu Rolnego. W spotkaniu uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, że jest to bardzo potrzebne prawo, które będzie chronić produkcję rolną na obszarach wiejskich, a także ureguluje prawa własności. Wystąpienie Wiktora Szmulewicza – >>>

W Sejmie RP prace nad Kodeksem Rolnym
W Sejmie RP prace nad Kodeksem Rolnym

Kodeks rolny tworzy kompleksowe i spójne prawo, które ma ułatwić nie tylko życie rolnikom na obszarach wiejskich, ale także codzienną pracę i inwestowanie. Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Kodeks Rolny powołuje do życia rzecznika rolników i wskazuje także kto będzie regulował szkody wyrządzone rolnikom. Wielkopolska Izba Rolnicza z dużym niepokojem przyjęła informację dotyczącą powołania rzecznika rolników. Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Izbach Rolniczych, to właśnie samorząd jest ustawowym i finansowanym przez rolników rzecznikiem tej grupy zawodowej. Apelujemy o kontynuację podjętych przez Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego prac nad przekazaniem izbom rolniczym większych kompetencji w przyszłości i dokończenie tej reformy, jaką było powołanie do życia tego samorządu.

Chodzi o to aby wypracować takie prawo, które byłoby dla rolnika i chroniło zarówno rolników jak i rolnictwo. Rolnik nie może być karany za niedociągnięcia wynikające z przyczyn od niego niezależnych, czy za małe uchybienia nie mające wpływu na całość gospodarstwa. Kodeks powinien łączyć ze sobą prawo i tradycje oraz zwyczaje przyjęte w polskim rolnictwie z instytucjami działającymi  na rzecz rolnictwa.

Kodeks ma regulować w szczególności zadania władz publicznych w odniesieniu do działalności rolniczej i rozwoju wsi, warunków prowadzenia gospodarstw rolnych i działalności rolniczej, zasady ochrony i wspierania kryzysowego gospodarstw rolnych, w tym zwłaszcza gospodarstw rodzinnych, stosunki cywilnoprawne dotyczące gospodarstw rolnych, a także inne prawa i obowiązki rolników oraz systemy ich ochrony.

KRIR: potrzebna pilna interwencja na rynku zbóż i nawozów

Źródło: WIR, KRIR, Katarzyna Kuznowicz, A. Poznański, M. Ceglarek

Zostaw komentarz

  1. Kolejne stołki dla swoich zrobią. Wprowadzą przepisy rzekomo chroniące rolników. Jest już tych rzeczników tylu że hej ale jsk co do czego to chronią nie to co trzeba. Będzie okazja do wprowadzenia obowiązkóz i oczywiście wysokich KAR, tak KAR DLA ROLNIKÓW. Jak ich jeszcze nie ma to wprowadzą przy nowelizacji. Kodeks ruchu drogowego jest tego najlepszym przykładem. W mojej ocenie żadne prawo nie chroni człowieka w Polsce. Chroni jedynie grupę interesów odpowiednich korporacji. Chroń nas Panie od tych aktorów partyjnych i ich pustych obietnic, od utrudniania nam życia i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics