Wielu rolników nie otrzymało zaliczek dopłat. Samorząd rolniczy interweniuje

Rozpoczął się luty, a część rolników nadal nie otrzymała zaliczek dopłat bezpośrednich.  Samorząd rolniczy domaga się przyspieszenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaty pieniędzy niezależnie od tego, czy zostały przeprowadzone kontrole w tych gospodarstwach.

ARiMR, Krajowa Rada Izb Rolniczych, dopłaty, zaliczki na dopłaty

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postuluje do ministerstwa rolnictwa o przyspieszenie przez ARiMR wypłaty zaliczek na dopłaty niezależnie od tego, czy zostały przeprowadzone kontrole w tych gospodarstwach.

Bez zaliczek, bez suszowego

Zdaniem samorządu rolniczego płatności te rolnicy powinni otrzymać do 31 grudnia danego roku. Rolników niepokoi sytuacja związana z wstrzymaniem wypłaty zaliczek dla gospodarstw, które zostały wytypowane do kontroli. Przykładem są rolnicy z terenu powiatu wałbrzyskiego, którzy jeszcze w styczniu 2020 r. nie otrzymali zaliczek. Większość gospodarstw objętych kontrolą nie została uwzględniona przy szacowaniu strat suszowych.

Gwarancja połowy płatności dla kontrolowanych

Dlatego KRIR zawnioskował, aby gospodarstwa kontrolowane w danym roku miały zagwarantowane prawo do wypłaty 50 proc. płatności.

Wypasiona “Krowa plus”. Rząd da więcej niż obiecywał

Sposób naliczania płatności 

Rolnicy wskazują również na problem ze sposobem naliczania płatności bezpośrednich. Rolnicy powinni otrzymywać, po wyliczeniu płatności przez ARiMR informację, jaka kwota będzie im wypłacona w danym roku.

Ostatnie lata są niekorzystne dla rolników ze względu na warunki pogodowe, które negatywnie przekładają się na sytuację finansową gospodarstw rolniczych. Zdaniem samorządu rolniczego zmiany mogłyby przyczynić się do stabilizacji sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here