“Wieś ma dobrych gospodarzy”. Rozmawiamy z Krzysztofem Jurgielem, ministrem rolnictwa

O roli sołtysów na wsi rozmawiamy z Krzysztofem Jurgielem, ministrem rolnictwa.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, sołtys

Redakcja: Tegorocznym  obchodom Dnia Sołtysa nadano wyjątkową rangę. Do Przysuchy przyjechał sam premier Mateusz Morawiecki i pełnił rolę gospodarza spotkania. Rośnie rola i ranga sołtysów?

Minister rolnictwa:  Żadna wieś nie może dobrze funkcjonować i rozwijać się bez  sołtysa. To niezwykle ważna i odpowiedzialna funkcja.  Sołtysi mają  doskonałe rozeznanie w  lokalnych sprawach. Znają mieszkańców i potrafią z nimi rozmawiać. Sołtysami zostają ludzie cieszący się dużym autorytetem, bo tylko tacy potrafią zainicjować akcje społeczne albo zorganizować mieszkańców, aby bronili interesów swojej wsi. Oni są pierwszym ogniwem łączącym mieszkańców z administracją publiczną. I dlatego chcemy  wzmocnić status sołtysa, ponieważ  pod rządami Prawa i Sprawiedliwości rośnie rola i ranga  rolnictwa oraz obszarów wiejskich.  Przez ostatnie ćwierćwiecze był to obszar zaniedbywany i lekceważony przez władze. Naprawiamy błędy poprzedników, a nie da się tego skutecznie przeprowadzić bez sołtysów, którzy są pierwszymi gospodarzami na swoich wsiach.

– W Przysusze sporo mówiliście  o roli rolnictwa i obszarów wiejskich w rozwoju Polski.

– Kiedy  mówimy o rozwoju mamy na myśli rozwój zrównoważony. To ważne słowo, którego nie można pominąć w kontekście roli obszarów wiejskich.  Od  samego początku transformacji ustrojowej w 1990 roku, Polska rozwijała się według dwóch prędkości.  W czasach rządów PO-PSL nadano temu naukową nazwę modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, ale i tak nie udało im się zatuszować prawdy, że miasta mają się znacznie lepiej, niż wieś. Po objęciu rządów, najważniejszym zadaniem dla Prawa i Sprawiedliwości stało się zasypanie podziału  na Polskę A, B i C. Rolnicy wiedzą najlepiej, że siłę łańcucha mierzy się po jego najsłabszym ogniwie. My rządzimy Polską w taki sposób, aby nie było słabych ogniw.

– Premier Morawiecki podkreślał znaczenie rolnictwa dla Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

– To nie były tylko  kurtuazyjne słowa.  Mateusz Morawiecki jest nie tylko premierem, ale także autorem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.  „Plan Morawieckiego” w sposób fundamentalny zmienia model rozwoju kraju. Jak już mówiłem wcześniej, rząd PO-PSL stawiał przede wszystkim na duże aglomeracje miejskie. Ten system nie sprawdził się w praktyce, ponieważ pogłębił jedynie dysproporcje między bogatszymi i biedniejszymi regionami Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił na inne priorytety. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stwarza warunki dla zwiększenia dochodów Polaków przy jednoczesnym wzroście społecznej, ekonomicznej, środowiskowej i terytorialnej spójności kraju. Wśród strategicznych dokumentów Planu znalazł się „Pakt dla obszarów wiejskich”.

–   Sporo mówi się o tym mówi, ale ten dokument nie został jeszcze opublikowany i zatwierdzony przez rząd. Kiedy możemy się tego spodziewać?

– Sądzę, że do końca pierwszego półrocza na mój wniosek rząd przyjmie „Pakt dla obszarów wiejskich”. Będzie on służył wzmocnieniu rolnictwa, jako silnej gałęzi polskiej gospodarki, a także poprawie życia na obszarach wiejskich. Pakt oparty jest  na czterech filarach. Po pierwsze – opłacalność produkcji rolnej. Po drugie – działania związane z jakością życia na obszarach wiejskich. Po trzecie- rozwój pozarolniczych miejsc pracy na obszarach wiejskich i budowa aktywnego społeczeństwa. Po czwarte – sprawna administracja. Warto też pamiętać, że „Pakt” nie jest jedynym planem, jaki rząd PiS przygotował dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Ogromne, pozytywne efekty przynosi program „Rodzina 500+”…

– „Rodzina 500+” dedykowana jest wszystkim Polakom, a nie tylko mieszkańcom wsi.

– Proszę przyjrzeć się statystykom i liczbom. „Rodzina 500+” jest największym programem prorodzinnym w historii Polski i głównie został on skierowany dla polskiej wsi, bo tam rodzi się najwięcej dzieci. Około 50 proc. środków, czyli 11 mld zł z programu „Rodzina 500+” trafia na obszary wiejskie. To największy transfer finansowy i społeczny w historii wsi. Z programu korzysta 63 proc. dzieci żyjących na wsiach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wyciągnął z biedy setki tysięcy rodzin. Zlikwidowaliśmy  najbardziej poruszający w cywilizowanym państwie problem ubóstwa wśród dzieci. Za czasów PO-PSL była to wstydliwie skrywana katastrofa społeczna.

– Opozycja zarzuca wam, że „Pakt dla obszarów wiejskich” podobnie jak inne projekty „planu Morawieckiego”, nie zostaną zrealizowane, ponieważ nie ma to pieniędzy.

– To śmieszny i oderwany od realiów zarzut. Radykalnie poprawiliśmy sytuację budżetową państwa. Dzięki uszczelnieniu polityki podatkowej  i skutecznej walce z mafiami paliwowymi do budżetu państwa wpłynęło 30 mld zł. To pieniądze, których państwo nie miałoby do dyspozycji, gdyby dalej rządziła koalicja PO-PSL.  Te miliardy płyną do Polski, która była dotychczas zaniedbywana, lekceważona i zapomniana.

– Dziękuję za rozmowę

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

Znaczenie żywej fabryki azotu

Najważniejszym i niezbędnym składnikiem pokarmowym jest azot. Gwarancja odpowiedniej ilości tego pierwiastka w kluczowych momentach rozwoju roślin jest priorytetowa. Zapewni to możliwość zbudowania wysokiego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE