WIR interweniuje u ministra w sprawie ASF

W dobie zapaści rynkowej w sektorze produkcji trzody chlewnej, ważne jest likwidowanie wszelkich barier biurokratycznych, które zapaść tę mogą tylko pogłębiać. W ostatnim czasie zakłady przetwórcze, które eksportują wieprzowinę zaczęły wymagać od rolników ze strefy niebieskiej zaświadczeń o spełnianiu standardów i procedur zwalczania ASF, zgodnych z nowym rozporządzeniem UE.

WIR interweniuje u ministra w sprawie ASF
WIR interweniuje u ministra w sprawie ASF

Według polskich przepisów, jest jeszcze czas na dostosowanie się gospodarstw do tych przepisów, a polskie rozporządzenie nie nakłada w ogóle takiego obowiązku na producentów świń z I strefy (niebieskiej). Dodatkowo, procedury przemieszczania trzody chlewnej pomiędzy strefami są bardzo sztywne i nie pozwalają na wyjątkowe potraktowanie rolnika, który produkuje prosięta w budynku znajdującym się w strefie czerwonej do oddalonego o 3 km budynku w strefie niebieskiej. Nikt nie potrafi powiedzieć, co można zrobić z takimi prosiętami, które przerastają, a warunki dobrostanu tych zwierząt znacząco się pogarszają. WIR ma także sygnały od rolników o rozbieżnościach w interpretacji przepisów nowego rozporządzenia 605 przez służby weterynaryjne z różnych powiatów.

W Senacie odbyła się dyskusja nad problemem ASF w Polsce

W związku z tymi sygnałami Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pilne uregulowanie tych kwestii. Pismo znajdziecie Państwo tutaj.

Źródło: WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics