Wirus ASF zagraża wielkopolskim hodowcom

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło wystąpienia ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.

Wirus ASF zagraża wielkopolskim hodowcom
Wirus ASF zagraża wielkopolskim hodowcom

W naradzie, której przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu.

Przypadki ASF u dzików w Wielkopolsce

Od jesieni ubiegłego roku, aż do 1 maja br. w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Na początku maja, w powiecie szamotulskim (m. Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w m. Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja br. przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada – około 3 tys. sztuk świń.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. Rozpoczęła się także likwidacja całego stada.

ASF: Wejście w życie nowych przepisów zaskoczyło branżę

Żołnierze szukają padłych dzików

Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. Do poszukiwań włączy się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono też dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu.

W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 2 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE