Wnioski o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego tylko do 31. sierpnia

Do końca sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot części podatku akcyzowego od paliwa zużytego do produkcji rolnej – informuje Ministerstwo Rolnictwa. Można odzyskać 95 gr. od litra zakupionego oleju napędowego.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast przyjmują takie wnioski dwa razy w roku: w lutym oraz w sierpniu. Warunkiem do starania się o zwrot części kosztów paliwa jest posiadanie faktur VAT za olej napędowy (lub ich kopii), które muszą być dostarczone wraz z wnioskiem – informuje „Rzeczpospolita”.

Do końca sierpnia br. będą przyjmowane faktury za paliwo zakupione w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31. lipca 2012 r. Rolnik może wnioskować o zwrot akcyzy maksymalnie za 86 litrów oleju napędowego od jednego hektara. Przy 95 gr. za litr paliwa daje to kwotę 81,7 zł na hektar. Pieniądze wypłacane będą gotówką lub na konto od 1- 31 października 2012 r.

O wysokości zwrotu akcyzy decyduje co roku Rada Ministrów. W 2011 r. roku było to 85 gr. od litra paliwa; maksymalnie rolnik mógł dostać około 73 zł na jeden hektar rocznie – podaje gazeta.

Na dopłaty do paliwa rolniczego w budżecie 2012 r. jest 720 mln zł, czyli tyle samo, co w dwóch poprzednich latach. Jednak pieniądze te nie były całkowicie wykorzystywane. W ubiegłym roku z 720 mln zł wykorzystano tylko 635 mln zł.
Budżetową dopłatę do paliwa rolniczego umożliwiają przepisy z marca 2006 roku.

Celem jej jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie – poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Dopłaty stosowane są także w innych krajach UE, wysokość zwrotu zależy od zamożności kraju. Według unijnych przepisów, maksymalny zwrot może wynosić 1,30 zł za litr paliwa.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: „Rzeczpospolita”
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here