Wójt Roku 2012 wybrany

Dziesięciu najlepszych polskich wójtów gościło w sobotę w Warszawie. Już po raz dwunasty pod honorowym patronatem Prezydenta RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się konkurs „Wójt Roku”.

W uroczystości ogłoszenia wyników tegorocznej edycji uczestniczył minister Stanisław Kalemba. Zwracając się do laureatów minister podkreślił, że owe dziesięć osób, dziesięciu wójtów, których kapituła konkursu zakwalifikowała do finału doceniając ich trud i wysiłek codziennej pracy, to świetni gospodarze, którzy wiedzą jak odpowiadać na potrzeby swoich mieszkańców.

 

\"\"

 

 

– Wszystkim serdecznie gratuluję. Po osiągnięciach tej dziesiątki widać, że polska wieś potrafi świetnie wykorzystywać unijne fundusze. Nowa perspektywa finansowa, dzięki wypracowanemu porozumieniu w kwestii budżetu, pozwoli na kolejne inwestycje – powiedział Stanisław Kalemba.

 

\"\"

 

W sposób szczególny Stanisław Kalemba uhonorował głównego laureata wręczając mu nagrodę w postaci obrazu z dedykacją. Zdobywcą tytułu „Wójt Roku 2012” został wójt gminy Ożarowice (woj. śląskie) Grzegorz Czapla.

W imieniu Bronisława Komorowskiego wszystkim finalistom pogratulował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz. Minister odczytał list prezydenta skierowany do zebranych na sobotniej uroczystości, a następnie przekazał go organizatorom. W swoim liście Bronisław Komorowski podkreślił rolę konkursu w prezentowaniu osiągnięć samorządowej Polski, wyzwań podejmowanych przez gminy, a także ogromne znaczenie dla wsparcia funkcjonowania i rozwoju samorządu lokalnego. Zwycięzca konkursu od Prezydenta RP otrzymał rycinę z wizerunkiem pałacu prezydenckiego oraz podpisem Bronisława Komorowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele instytucji nadzorowanych przez ministra rolnictwa i instytucji z resortem współpracujących oraz kierownictwo TVP.
Już po raz dwunasty Program 1 Telewizji Polskiej S.A. zorganizował konkurs, w którym wybierany jest wójt z największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej.

 

\"\"

 

W konkursie na „Wójta Roku 2012” w pierwszym etapie mieszkańcy gmin, organizacje i instytucje zgłaszali kandydatów do tytułu najlepszego polskiego wójta. Następnie z grona wszystkich zgłoszonych osób kapituła konkursu wybrała 10 finalistów. Ich sylwetki były prezentowane na antenie TVP1. Laureatem konkursu został ten z finalistów, na którego widzowie oddali najwięcej głosów.

Nagrodą dla zwycięzcy jest pamiątkowa statuetka podkowy z różą, wykuta przez artystę-kowala z Wojciechowa na Lubelszczyźnie Romana Czernieca.
W finałowej dziesiątce konkursu znaleźli się:

1. Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk, woj. lubelskie;
2. Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek, woj. mazowieckie;
3. Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice, woj. śląskie;
4. Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny, woj. świętokrzyskie;
5. Iwona Agnieszka Łebek, wójt gminy Długołęka, woj. dolnośląskie;
6. Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec, woj. wielkopolskie;
7. Jarosław Pietrzak, wójt gminy Dobrzyca, woj. wielkopolskie;
8. Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk, woj. warmińsko-mazurskie;
9. Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów, woj. małopolskie;
10. Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa, woj. małopolskie.

Z uwagi na odbywający się w minionym tygodniu szczyt UE w Brukseli, sobotnia uroczystość była również doskonałą okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami gmin na temat decyzji podjętych na posiedzeniu Rady Europejskiej. Wójtowie mieli okazję porozmawiać z ministrem na temat decyzji dotyczących budżetu w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 i jej konsekwencjach dla przyszłości europejskiego rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here