Wpływ WPR na transformację rolnictwa Regionu Trójmorza

Wczoraj w Krakowie, z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy, odbył się pierwszy Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. W spotkaniu uczestniczył również komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wpływ WPR na transformację rolnictwa Regionu Trójmorza
Wpływ WPR na transformację rolnictwa Regionu Trójmorza Fot. MRiRW

Celem Szczytu Ministrów Rolnictwa jest zacieśnienie współpracy krajów położonych w regionie mórz: Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Wzmocniona współpraca regionalna ma służyć lepszej identyfikacji wspólnych problemów i wyzwań, ale również wspólnych szans i interesów. Ma też pozwolić na skuteczniejsze radzenie sobie z tymi wspólnymi wyzwaniami.

Zabezpieczenie produkcji białka paszowego

Głównym tematem dyskusji były kwestie zabezpieczenia produkcji białka paszowego w Regionie Trójmorza. Prezentując stanowisko Polski minister Grzegorz Puda podkreślił, że istnieje potrzeba zmniejszenia uzależnienia Unii Europejskiej od importu krytycznych białkowych materiałów paszowych.

– Rozwój produkcji europejskiego białka roślinnego jest jednym ze strategicznych zagadnień. Po pierwsze, jest to potrzeba większego bezpieczeństwa żywnościowego, mniej wrażliwego na zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw. Po drugie, jest to działanie, które musi wyjść naprzeciw wyzwaniom klimatycznym – zaznaczył minister Puda.

Szef polskiego resortu rolnictwa  podkreślił ponadto, że w walce o odbudowę produkcji białka w Europie ważne jest wspieranie współpracy naukowców, producentów roślin białkowych, przemysłu spożywczego i paszowego. Konieczne są dalsze prace hodowlane nad roślinami strączkowymi oraz dalsze doświadczalnictwo odmianowe. Podstawowym warunkiem stawianym przez przemysł paszowy jest produkcja jednolitych i dużych partii nasion o pożądanej jakości.

Wpływ WPR na transformację rolnictwa Regionu Trójmorza

Drugim tematów rozmów ministrów były kwestie dotyczące wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na transformację rolnictwa i obszarów wiejskich Regionu Trójmorza w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki. Minister Grzegorz Puda poinformował, że zreformowana Wspólna Polityka Rolna zawiera silne wsparcie dla środowiska i klimatu. Przewiduje powiązanie płatności bezpośrednich z praktykami przyjaznymi środowisku i klimatowi poprzez ekoprogramy.

Wspólna Polityka Rolna wspiera budowę bardziej inteligentnego sektora rolnego (smart farming) w UE. Rewolucja technologiczna i cyfryzacja oferują rolnictwu nowe szanse. Cyfryzacja może zwiększać konkurencyjność sektora, wspierać efektywną i bardziej zrównoważoną produkcję rolną. Tym samym może wspomagać realizację ambitniejszych celów środowiskowych i klimatycznych  – zaznaczył polski minister.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że ambitne cele związane z transformacją ekologiczną europejskiej produkcji rolnej wymagają ambitnego budżetu dla Wspólnej Polityki Rolnej.

W rolnictwie polskim i generalnie w rolnictwie europejskim dominują małe i średnie gospodarstwa rolne. Dlatego kluczowe będzie wypracowanie strategii cyfryzacji, która będzie dopasowana do potrzeb i możliwości również tego typu gospodarstw i pozwoli częściowo pokonać ograniczenia związane z rozproszeniem przestrzennym i niewielką skalą ekonomiczną produkcji rolnej – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Badania i innowacje w zakresie systemów żywnościowych

Trzecim tematem Szczytu były wyzwania związane z badaniami i innowacjami w zakresie systemów żywnościowych.

Ważne jest, aby badania i innowacje przyczyniały się do realizacji wyzwań związanych z zapewnieniem zrównoważonego rozwoju rolnictwa, w celu ochrony zdrowia, podniesienia jakości życia oraz ochrony środowiska i klimatu.  Takie podejście wymaga dobrej współpracy praktyki, nauki i administracji publicznej, ale przede wszystkim wymaga określenia kierunków badań w odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoją państwa naszego regionu zaznaczył minister Grzegorz Puda.

Wspólna Deklaracja

W konkluzjach rozmów w Krakowie Ministrowie Rolnictwa  podpisali Wspólną Deklarację Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier w sprawie możliwości zabezpieczenia produkcji białka paszowego w Regionie Trójmorza. Dokument podsumowuje wspólne postulaty naszego regionu w tym zakresie i zostanie przekazany przez Polskę do Komisji Europejskiej, celem uwzględnienia głosu krajów Trójmorza w ramach prac na forum UE.

Po obradach minister Grzegorz Puda, w imieniu Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza, złożył wieniec na grobie Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wieńce złożyli także komisarz Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics