Wraca program „Owoce, warzywa i mleko w szkole”. Polska czołowym beneficjentem

Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole” powraca w nowym roku szkolnym. Skorzystają z niego wszystkie państwa członkowskie UE. Jednym z największych jego beneficjentów jest Polska.

Owoce, warzywa i mleko w szkole, Phil Hogan, Komisja Europejska,
owoce

 

W tym roku polskie szkoły otrzymają 25 mln euro na realizację programu „Owoce, warzywa i mleko w szkole”. Więcej dostaną tylko Niemcy (35 mln euro), Francja (35 mln euro) i Włochy (29 mln euro).

Celem tej unijnej inicjatywy jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Obejmuje ona rozdawanie owoców, warzyw i produktów mlecznych, a także specjalny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie poznają znaczenie odpowiedniego żywienia i dowiedzą się, jak produkowana jest żywność.

Program “Owoce, warzywa i mleko w szkole”. Skorzysta z niego 30 mln dzieci

W roku szkolnym 2017/2018, wraz ze wzrostem liczby szkół uczestniczących w inicjatywie na rzecz zdrowego odżywiania, liczba dzieci objętych tym programem w całej Unii Europejskiej sięgnęła ponad 30 mln.

– Ważne jest, aby wiedzieć, skąd pochodzi nasza żywność i ile ciężkiej pracy trzeba włożyć, by ją wyprodukować. Dzięki naszej unijnej inicjatywie dzieci nie tylko uczą się o rolnictwie i produkcji żywności, ale także jedzą zdrowe i pełnowartościowe produkty. Nigdy nie jest za wcześnie, by smakować dobre jedzenie – mówi Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan.

150 mln euro na owoce i warzywa, 100 mln euro na mleko

W ramach programu w każdym roku szkolnym 150 mln euro rezerwuje się na owoce i warzywa, a 100 mln euro na mleko i produkty mleczne. Chociaż uczestnictwo w programie jest dobrowolne, wszystkie państwa członkowskie zdecydowały się wziąć w nim udział – choć niektóre tylko w wybranych modułach. W marcu 2018 r. Komisja Europejska zatwierdziła i przyjęła krajowe przydziały środków dla wszystkich 28 państw członkowskich uczestniczących w programie na rok szkolny 2018-19. W celu finansowania tego programu państwa członkowskie mają również możliwość uzupełnienia pomocy UE pomocą krajową.

Wybór rozdawanych produktów podyktowany jest kwestiami zdrowotnymi i środowiskowymi, sezonowością, różnorodnością i dostępnością. Państwa członkowskie mogą zachęcać do zakupu produktów lokalnych lub regionalnych albo produktów ekologicznych. Mogą też promować krótkie łańcuchy dostaw, produkty wiążące się z korzyściami dla środowiska i systemy jakości produktów rolnych.

Dystrybucji owoców, warzyw i mleka towarzyszą różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów. 

Redakcja AgroNews, na podst. KE, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here