Wracają przymrozki. Dziś w nocy poniżej zera niemal w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Mogą się one pojawić najbliższej nocy w aż 14 województwach. Temperatura może spaść nawet do – 6 stopni Celsjusza.

 

\"rolnictwo,

 

Mróz ominie jedynie województwa lubuskie i zachodniopomorskie. W pozostałej części kraju będzie zimno, a w nocy słupki termometrów spadną poniżej zera. Najzimniej ma być na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie. Tam przy gruncie może być nawet – 6 stopni Celsjusza. To bardzo zła wiadomość dla rolników. Poprzednia fala przymrozków (od 17 kwietnia) uszkodziła wiele upraw, głownie jabłoni, porzeczek czarnych i czereśni, ale także rzepaku i zbóż.

– We wtorek temperatury będą bardzo niskie, maksymalnie 5-8 stopni, a silniejszy wiatr będzie potęgował uczucie chłodu. W nocy powinno się rozpogodzić w całym kraju, ale będzie to najchłodniejsza noc tego tygodnia – temperatury spadną do (-3)-(-0) stopni, przy gruncie do (-5)-(-4), a lokalnie jeszcze niżej – mówi nam Piotr Abramczyk, meteorolog z MeteoGroup.

Ale uspokaja, że w środę przymrozki pojawią się na znacznie mniejszym obszarze i nie będą tak duże.

Przemarznięte uprawy i apel do ministra

W połowie kwietnia silna fala mrozów uderzyła w plantatorów i sadowników. Wiele z ich upraw zostało całkowicie zniszczonych. Miejscami, przy gruncie, słupki termometrów wskazywały nawet -6 stopni Celsjusza. Do tego doszedł silny wiatr, który spotęgował działanie mrozu. Poszkodowani rolnicy szacują, że przemarzło im wtedy od 30 do 100 proc. upraw.

W związku z tą sytuacją samorząd rolniczy wystąpił do ministra rolnictwa z wnioskiem o uruchomienie pomocy dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here