Wróciły oszustwa metodą na węgiel. Jak rozpoznać złodzieja?

Wraz z nadchodzącą zimą wróciły oszustwa metodą na węgiel. Policja apeluje o wzmożoną ostrożność przy zakupie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach i z niesprawdzonych źródeł. Fakt wysokich cen węgla i innych surowców opałowych wykorzystują oszuści, którzy żerują na ludzkiej nieświadomości.

Wróciły oszustwa metodą na węgiel. Jak rozpoznać złodzieja?

W tym tygodniu do kościańskiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszustwa metodą na węgiel.

W październiku mieszkanka powiatu kościańskiego znalazła ofertę sklepu internetowego, oferującego na sprzedaż węgiel, o nazwie strony łudząco podobnej do oficjalnej strony Polskiej Grupy Górniczej. Kobieta zamówiła 6 ton ekogroszku, za który zapłaciła 10620zł. Niestety nie otrzymała zamawianego towaru, ani też zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

„Bądźmy ostrożnym przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych lub stronie internetowej jest prawdziwe i wiarygodne. Przestępcy w różny sposób wcześniej budują swoją wiarygodność i zaufanie kupujących” – apeluje policja.

Uwaga na fałszywe strony internetowe

Oszuści często posługują się fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tanie surowce opałowe. Wiarygodność tych stron zwiększają poprzez wykorzystanie danych firm faktycznie istniejących, na które tworzone są strony internetowe. Przestępcy zamieszczają również ogłoszenia na popularnych portalach ogłoszeniowych, oferując opał w atrakcyjnych cenach, często z darmową usługą transportu.

Jak nie dać się oszukać?

Naszą uwagę powinna zwrócić atrakcyjna, promocyjna cena, brak numeru kontaktowego do sprzedawcy, brak możliwości odbioru osobistego, płatność wyłącznie przelewem lub wymagana jest zaliczka. Kontakt z oszustami urywa się zaraz po otrzymaniu przelewu, a kupujący pokrzywdzony nie otrzymuje zamówionego towaru. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z możliwością zapłaty przy odbiorze, szczególnie kiedy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

Źródło: KPP Kościan

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaświadczenia z KRUS. Jaka jest procedura i jakie wymagania?

Wydawanie zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, ubezpieczeniu zdrowotnemu, o niezaleganiu bądź stwierdzające zadłużenie z tytułu składek na ww. ubezpieczenie, a także o niefigurowaniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics