Wstrzymanie finansowania izb rolniczych. Rozmawiamy z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem KRIR

Z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem KRIR, rozmawiamy na temat propozycji wstrzymania finansowania izb rolniczych.

Redakcja: Czym jest samorząd rolniczy i jakie ma zadania?

Wiktor Szmulewicz: Podstawą prawną funkcjonowania samorządu rolniczego w Polsce jest ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz.U. 2016 poz. 1315), która weszła w życie z dniem 5 kwietnia 1996 r.
Głównym celem i podstawowym zadaniem samorządu rolniczego jest działanie na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim członków. Izby rolnicze wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji.

Wojewódzkie izby rolnicze są partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, a Krajowa Rada Izb Rolniczych współpracuje z Rządem i Parlamentem RP. Krajowa Rada reprezentuje również interesy polskich rolników na forum międzynarodowym, będąc członkiem ponadnarodowych organizacji rolniczych lobbujących korzystne rozwiązania dla rolników w przepisach UE.

– A konkretne działania?

– Zarówno wojewódzkie izby rolnicze, jak i KRIR – zawsze pomagają rolnikom, np. doradztwo prawne i rolnicze, wypełnianie wniosków, szacowanie strat klęskowych w gospodarstwach, odrolnienia, opinie dla komorników. Wojewódzkie izby rolnicze, jak i KRIR przeprowadzają wiele szkoleń i konferencji dla rolników na interesujące ich i zgłaszane przez nich tematy. Realizowaliśmy m.in. duże projekty szkoleniowe na terenie całej Polski – bezpłatne dla rolników, w zakresie biogazu rolniczego czy pielęgnacji upraw leśnych. Samorząd rolniczy wielokrotnie zgłaszał uwagi i wnioski dotyczące problemów rolników. KRIR udzieliło także pomocy w wielu indywidualnych sprawach, np. dzięki wystąpieniu KRIR do Funduszu Składkowego USR z wnioskiem o dofinansowanie, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego otrzymał środki na zakup krów, ponieważ jego stado zostało porażone przez piorun. Ostatnio, dzięki interwencji KRIR Wojewoda Opolski uchylił uchwałę Rady Miasta W Strzelcach Opolskich ograniczającą rolnikom możliwość wywozu nawozów naturalnych.

– Dlaczego więc tak mało rolników bierze udział w wyborach do izb?

– Według danych, które spłynęły do Krajowej Rady Izb Rolniczych z wojewódzkich izb rolniczych w wyborach w 2015 r. na niecałe 5 mln uprawnionych udział wzięło ok. 140 tys. osób. Frekwencja ogólna wyniosła 4,34 procent. Natomiast frekwencja liczona tylko w okręgach wyborczych, gdzie liczba kandydatów była większa niż liczba mandatów wyniosła 6,89 procent. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 1,33 mln rolników składa wnioski o dopłaty bezpośrednie – i biorąc ten wskaźnik pod uwagę – w wyborach udział wzięło ponad 12 procent rolników. W odniesieniu zaś do liczby gospodarstw towarowych w Polsce (ok. 400 tys.) – udział w wyborach wyniósł ok. 40 procent.

– Jak zatem odniesie się Pan do ostatniej inicjatywy posła Jarosława Sachajko apelującego o wstrzymanie przez gminy przekazywania środków pieniężnych dla izb rolniczych?

– Z posłem Kukiz’15 Jarosławem Sachajko od początku jego kadencji praktycznie nie ma współpracy. Bardzo mocno skrytykowałem organizowaną przez niego, jako przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w maju 2016 r. konferencję dotyczącą  próby rozwiązania aktualnych problemów występujących w polskim rolnictwie, na której prezentowano referaty o „sinym płynie zwanym mlekiem” czy „ludobójstwie na talerzu” w odniesieniu do polskiej żywności. Przybyli wtedy na spotkanie rolnicy z całego kraju z zaskoczeniem i oburzeniem przyjęli takie tematy wystąpień. Dlatego też, jako przedstawiciel rolników nie chciałem współpracować przy kolejnych edycjach tego typu konferencji pana posła.

Pan poseł zaproponował również wtedy nowelizację ustawy o izbach rolniczych nie poprzedzoną żadnymi konsultacjami z samorządem rolniczym – czyli podmiotem, którego projekt dotyczy. Projekt został skrytykowany także przez organizacje zrzeszające jednostki samorządu terytorialnego. Zaproponowany przez pana posła system wyborów przeprowadzanych na szczeblu sołectw jest niemożliwy do zrealizowania, choćby dlatego, ze tworzenie sołectw to zadanie fakultatywne gminy – mogą, ale nie muszą być tworzone. Tym bardziej dziwią takie propozycje, wskazujące na brak znajomości funkcjonowania organów samorządu w terenie,  wychodzące od osoby mającej to prawo tworzyć. To samo odnieść można do najnowszego pomysłu pana posła – nawoływania Rad Gmin do podjęcia uchwał w sprawie chwilowego wstrzymania przekazywania naliczonych środków pieniężnych dla izb rolniczych. Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych nie uległy zmianie i są aktualnie obowiązującym prawem w Polsce. Wpływy z podatku rolnego stanowiące dochody izb, gminy odprowadzają na rachunki bankowe właściwych izb w terminie 21 dni od dnia, w którym upływa termin płatności danej raty podatku rolnego. Działanie pana Sachajko, posła na Sejm RP, uznaję jako nakłanianie samorządów gminnych do łamania prawa przez osobę, która stanowiąc prawo powinna stać na jego straży. Poseł, jako członek centralnego organu państwa, odpowiedzialnego za stanowienie prawa w sposób jednoznaczny nawołuje przewodniczących rad gmin do podjęcia działań sprzecznych z obowiązującymi przepisami. Według mnie takie działanie wypełnia znamiona czynu sprzeniewierzającego się treści złożonego przez niego ślubowania zawartego w Konstytucji RP w zakresie odnoszącym się do przestrzegania praw Rzeczypospolitej.

Dziekuję za rozmowę.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,532ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE