Tych środków ochrony roślin nie da się zastąpić. Solidarność RI apeluje

  Rolnicza Solidarność wystąpiła z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przedłużenie zezwolenia na stosowanie związków miedzi w rolnictwie na kolejne lata.

  rolnictwo, portal rolny, Copa-Copgeca, Solidarność, Hałas, środki ochrony roślin, jabłoń, miedź

  Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Teresa Hałas skierowała ten wniosek do sekretarza generalnego Copa Cogeca Pekki Pesonena.

  Hałas przypomniała, że Komisja Europejska przedłużyła stosowanie związków miedzi w ochronie roślin do końca 2018 roku i trwa proces ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r.

  W liście do sekretarza generalnego organizacja zaapelowała, by nie pozbawiać sadowników i warzywników oraz producentów rolnych (integrowanych i ekologicznych ) cennego narzędzia, jakim jest miedź, która służy do ograniczania i zwalczania szeregu chorób wywoływanych przez bakterie i grzyby patogeniczne.

  Nie da się zastąpić miedzi

  Hałas podkreśliła, że dodatkowo miedź jako mikroelement posiada wielkie znaczenie w procesie formowania ziarna roślin zbożowych (nawożenie dolistne miedzią).

  – Za pomocą środków zawierających związki miedzi można ograniczać szereg chorób, a wycofanie jej z ochrony roślin spowodowałoby konieczność wielokrotnego użycia preparatów chemicznych w ochronie integrowanej (chemizacja i niekorzystny jej wpływ na środowisko naturalne, nie tylko się nie zmniejszy, ale nawet zwiększy, zatem wycofanie – rozsądnie używanej miedzi będzie ze szkodą, a nie pożytkiem dla środowiska naturalnego) oraz pozbawiłoby producentów ekologicznych jednego z najważniejszych preparatów do ograniczania chorób w produkcji ekologicznej – uważa Hałas.

  I dodaje, że braku tych środków ochrony roślin nie da się wypełnić innymi preparatami, ponieważ po prostu nie ma takich, które byłyby dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej.

  – Jeśli zatem Komisja Europejska ma na uwadze szeroko pojęty interes producentów oraz dobro środowiska naturalnego, w którym żyjemy i pracujemy, to nie może się zgodzić na wycofanie miedzi z programów ochrony roślin sadowniczych i warzyw oraz nawożenia – podkreśliła Przewodnicząca Teresa Hałas.

  Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane do wiadomości ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o wsparcie działań w tym zakresie na forum UE.

  oprac. Kamila Szałaj
  Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here