Beton stanowi podstawowy budulec konstrukcyjny. Jak informuje www.dom.pl, "beton jest materiałem budowlanym, który powstaje w fazie wiązania i stwardnienie mieszanki betonowej. Skład mieszanki betonowej dobiera się na podstawie tzw. receptury laboratoryjnie czyli wnikliwych obliczeń i analiz wykonanych przez technologów w odpowiednich przystosowanych laboratoriach. Badania umożliwiają pozyskanie najwyższej jakości betonu odpornego na działanie czynników zewnętrznych.
Do podstawowych składników mieszanki betonowej możemy zaliczyć:
- spoiwo (cement),
- kruszywa naturalne możemy podzielić na grube np. żwir i kruszywa drobne np. piaski o frakcji do 2 mm, oraz kruszywa sztuczne (keramzyt),
- wodę (nie należy stosować zasolonej oraz zanieczyszczonej),
Aby polepszyć właściwości chemiczne stosujemy różnego rodzaju domieszki do betonów. Domieszkami nazywamy związki chemiczne dodawane w ilości nie większej niż 5% masy spoiwa do mieszanki. Rodzaje domieszek określa norma PN-EN 934-2:2002, według której możemy sklasyfikować je następująco:
- redukujące ilość wody (uplastyczniające),
- znacznie redukujące ilość wody (upłynniające),
- napowietrzające,
- przyspieszające wiązanie (stosowane zimą)
- opóźniające wiązanie, (stosowane w czasie transportu mieszanki)
- uszczelniające,
- kompleksowe (wpływające na kilka właściwości mieszanki i/lub stwardniałego betonu).
Klasę betonu oznacza się symbolem literowo-liczbowym np. C20/25 liczba po literze C oznacza wytrzymałość gwarantowaną w MPa, czyli wymaganą dla danej klasy betonu minimalną wytrzymałość na ściskanie określona na próbkach kontrolnych. Pierwsza wartość dla próbek walcowych o średnicy O 15cm a druga o kształcie sześcianu 15x15x15 cm.
Klasyfikacja betonów w zależności od przyjętego kryterium
Podział betonów ze względu na gęstość pozorną:
beton ciężki – o ciężarze objętościowym większym niż 2 600 kg/m3, wykonywane z zastosowaniem specjalnych kruszyw (np. barytowych)
- beton zwykły – o ciężarze objętościowym od 2200 kg/m3 do 2 600 kg/m3, wykonywane z zastosowaniem kruszyw naturalnych i łamanych,
- beton zwykły – o ciężarze objętościowym od 1800 kg/m3 2200 kg/m3, wykonywane z zastosowaniem kruszyw sztucznych (np. keramzyt)
- beton lekki – o ciężarze objętościowym do 1 800 kg/m3, wykonywane z zastosowaniem lekkich kruszyw oraz betony komórkowe. Betony komórkowe wytwarza się z cementu, piasku, wody i środka pianotwórczego.
Podział betonów ze względu na rodzaj użytego spoiwa:
- betony cementowe
- betony wapienne
- betony gipsowe
Podział betonów ze względu na rodzaj użytego kruszywa:
- żwirobetony
- żużlobetony
- gruzobetony
- keramzytobetony
- trocinobetony
Podział betonów ze względu na strukturę:
- komórkowe
- jamiste
- półzwarte
- zwarte
Podział ten odnosi się do rodzaju wewnętrznej budowy stwardniałego betonu oraz zawartości pustych przestrzeni.
Charakterystyczny jest podział betonów ze względu na przeznaczenie, w podziale tym nazwa betonu określa cechy wynikające z zastosowania.
- betony hydrotechniczne
- betony wodoszczelne
- betony konstrukcyjne
- betony żaroodporne
Najczęściej w budownictwie tradycyjnym ma zastosowanie beton zwykły, który odznacza się najważniejszymi cechami: wytrzymałością i szczelnością. Technolog podczas dobierania składników kieruje się następującymi zasadami:
- jednorodnością czyli zachowanie jednolitego składu od momentu zmieszania wszystkich składników
- urabialnością czyli zdolnością do wypełnienia danego elementu
- konsystencją czyli łatwości w wypełnieniu danego elementu konstrukcyjnego
Beton stanowi niezwykle ważny materiał budowlany.
Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu