Płyta nie do zdarcia

Na czym polega fenomen materiałów drewnopochodnych? Jak informuje www.e-mieszkanie.pl, "coraz częściej na polskim rynku można znaleźć nowoczesne meble, drzwi i podłogi, które są trwałe, a przy tym niedrogie. Do ich produkcji stosuje się materiały drewnopochodne – płyty HDF i MDF. W Polsce są one dostępne dopiero od niedawna, natomiast na świecie od wielu lat znajdują zastosowanie jako wysokogatunkowy zamiennik drewna.

Proces wytwarzania twardej płyty pilśniowej został opatentowany przez firmę Masonite już w 1924 roku. Założyciel firmy William H. Mason – ekspert od produktów drewnopochodnych i współpracownik Thomasa Edisona – opracował wówczas proces, który umożliwiał przetwarzanie włókien drzewnych w materiał o bardzo dużej gęstości. Masonowi pomógł przypadek. Kiedy wyszedł na obiad, zapomniał o wyłączeniu prasy służącej do badań. Urządzenie miało nieszczelny zawór, wskutek czego włókna przez bardzo długi czas były wystawione na działanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Po powrocie stwierdził, że zrębki drewna, które pierwotnie miały służyć jako płyta izolacyjna, zostały zbite w cienki, twardy arkusz o bardzo dużej gęstości. Przez długie lata firma Masonite była jedynym producentem twardej płyty pilśniowej, chronionej międzynarodowym patentem. Z biegiem czasu opracowano metodę przetwarzania płyty na różne produkty wykańczane fabrycznie, np.: panele boazeryjne. Aby nadać im bardziej atrakcyjny wygląd zaczęto wytłaczać płyty, nadając im fakturę imitującą słoje drewna. Dopiero w latach siedemdziesiątych pojawiło się jedno z najbardziej znaczących osiągnięć firmy Masonite – tłoczone płyty drzwiowe.

HDF, MDF, LDF – czym się różni?

Twarde płyty pilśniowe różnią się gęstością i na tej podstawie dzieli się je na trzy kategorie:

  • LDF (Low Density Fiberboard) – gęstość od 450 do 650 kg/m3
  • MDF (Medium Density Fiberboard) – gęstość od 650 do 850 kg/ m3
  • HDF (High Density Fiberboard) – gęstość powyżej 850 kg/ m3.

Obecnie Masonite wytwarza wysokozagęszczone płyty HDF w specjalnym procesie produkcyjnym. Zrębki drewna rozcierane są na włókna, które zaprawia się żywicą, suszy i formuje w ciągłą matę. Mata jest cięta na arkusze, a następnie wytłaczana w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. W ten sposób powstaje płyta o ogromnej gęstości, aż o 50% większej od litego drewna. Płyty mają tylko 3,2 mm grubości, lecz dzięki tłoczeniu uzyskują wyjątkową twardość. Płyty o niższej gęstości stosowane są głównie do produkcji mebli. Z MDF-u produkuje się na przykład drzwiczki do szafek kuchennych. HDF jako materiał o najwyższej gęstości i wytrzymałości stosowany jest w miejscach wymagających solidniejszej konstrukcji. Z twardych płyt HDF produkowane są panele podłogowe, a także drzwi wewnętrzne. Niestety tylko niektórzy producenci drzwi, stosują płyty wykonane z HDF, większość z nich używa płyt MDF o niższej gęstości, a co za tym idzie o wiele mniej wytrzymałych. Z tego powodu firma Masonite wprowadziła oznaczanie swoich wyrobów, tak aby indywidualny klient mógł rozpoznać drzwi wykonane z najwyższej jakości płyt. W lewym dolnym rogu drzwi produkowanych z płyty Masonite wytłoczony jest mały znak M. Tłoczone płyty drzwiowe Masonite zarówno przez specjalistów, jak i indywidualnych nabywców są uważane za  produkt najwyższej jakości". Płyty pilśniowe cieszą się dużą popularnością.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Olbrzymia bimbrownia w stodole. Pięć osób zatrzymanych

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali wytwórnię oraz rozlewnię nielegalnego alkoholu. W dwóch gospodarstwach w gm. Sokoły (pow. wysokomazowiecki) zabezpieczono...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics