Dla kogo renty strukturalne?

Tegoroczny nabór wniosków o przyznanie rent strukturalnych odbył się dzięki, uwieńczonym sukcesem, staraniom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na wygospodarowanie w budżecie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dodatkowo ponad 365 mln euro na przyznanie takich rent. A kto otrzyma pieniądze?

Wszystko ma być wiadomo za miesiąc. Pierwszego grudnia Agencja Restrukturyzacji ogłosi listę rolników, którzy dostaną renty strukturalne. Kto ma największe szanse na świadczenia?

Pieniędzy jest mało, a chętnych dużo. W tym roku po renty strukturalne zgłosiło się ponad 11 tysięcy rolników. Dlatego szansę na świadczenia mają tylko ci, którzy przekażą najwięcej hektarów ziemi.

Franciszek Kadzik, ARiMR: Największą liczbę punktów, a zatem i największe szanse na otrzymanie renty strukturalnej mają ci rolnicy, którzy przekazują stosunkowo największe gospodarstwa oraz ci rolnicy, którzy przekazują gospodarstwa na powiększenie innych gospodarstw.

Zdaniem rolników taki system oceny wniosków jest niesprawiedliwy.

Grzegorz Częścik – Sypniewo
: Gospodarstwo nasze jest 10-hektarowe. Oprócz tego mamy dzierżawy, ale podobnież dzierżawy nie wliczają się do całości tego naszego gospodarstwa.

Bez względu na to, jaka będzie decyzja w sprawie rent strukturalnych, pan Grzegorz już postanowił – nowym właścicielem gospodarstwa zostanie syn.

Grzegorz Częścik – Sypniewo: To też przekażę. Najwyżej zostawię sobie część, tyle, żebym mógł opłacać składkę KRUS.

Problem w tym, że dla wielu rolników taka decyzja to zbyt duże ryzyko.

Józef Mikulski –  Rawy:
Jeżeli nie będzie renty strukturalnej to przecież będę musiał dalej gospodarować jeszcze 9 lat do zwykłej emerytury.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że planowane jest zwiększenie puli środków na renty strukturalne. A rolnikom na razie nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać” – podała Redakcja Rolna TVP.

Do tej pory  rentę moógł otrzymać rolnik, który ukończył 55 lat i wystąpił o jej przyznanie w zamian za przekazanie swoich gruntów następcom lub innym rolnikom na powiększenie ich gospodarstw oraz zrezygnowanie z prowadzenia działalności rolniczej.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here