Wycinka z ograniczeniami. Zobacz, co się zmieniło

Obowiązują już zmienione zasady wycinki drzew na posesjach prywatnych. Gminy mają obecnie trzy tygodnie na oględziny działki. Zmienione zostały także kryteria wymiarów drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia.

\"olnik,

Po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości urzędnik gminny ma 21 dni, a nie jak dotychczas 14, na dokonanie wizji lokalnej na działce. Po dokonaniu oględzin gmina ma kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki. Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.

Kiedy nie trzeba mieć pozwolenia na wycinkę?

Od soboty nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Ile zapłacimy za wycięcie drzewa?

Do czasu wydania nowego rozporządzenia ws. cen za wycięcie drzewa obowiązuje dotychczasowa stawka w wysokości 500 zł za centymetr. Minister środowiska w projekcie rozporządzenia zaproponował znacznie niższe stawki, wahające się – w przypadku drzew liściastych – od 12 do 70 zł za centymetr.

Działalność gospodarcza a wycinka

Jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Kiedy gmina może zakazać wycinki?

Gmina może zakazać wycinki, jeśli drzewo jest np. cenne przyrodniczo, tzn. nosi znamiona drzewa pomnikowego. Kryteria, na podstawie których urzędnik może wydać taki zakaz, mają zostać określone w rozporządzeniu ministra środowiska.

Wycięcie drzew przy drodze znów z pozwoleniem

Nowelizacja przywróciła konieczność uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym. Wyjątek stanowią tylko niektóre gatunki topoli.

Od początku tego roku, do soboty, obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły liczne społeczne protesty, które doprowadziły do nowelizacji ustawy.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Źródło: Kurier PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here