Wysokie zapasy końcowe jęczmienia

Według FranceAgriMer, zapasy jęczmienia na koniec sezonu 2009/10 prognozowane są na 3,8 mln ton, tj. o 434 tys. ton więcej w porównaniu z poprzednią prognozą i ponad dwukrotnie więcej w stosunku do zapasów początkowych (1,6 mln ton).

Wzrost prognozowanych zapasów jest odzwierciedleniem spodziewanego spadku popytu na jęczmień zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w eksporcie. Eksport jęczmienia z Francji do pozostałych krajów UE oceniony został na 3,9 mln ton, czyli o 190 tys. ton mniej niż we wcześniejszych przewidywaniach, ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania ze strony Hiszpanii.

Prognozowany eksport na rynki poza UE również został skorygowany w dół, o 100 tys. ton do 800 tys. ton, w związku z silną konkurencją ze strony Ukrainy. Francuscy rolnicy oferują jęczmień do skupu interwencyjnego. Od 1 listopada tego roku oferty w skupie osiągnęły około 372,5 tys. ton.

Podwyższono także prognozę zapasów końcowych kukurydzy – o 330 tys. ton w stosunku do poprzedniej prognozy do 2,2 mln ton. Jest to poziom zapasów zbliżony do 2,3 mln ton na początku sezonu. Korekta ta związana jest przede wszystkim z prognozowanym spadkiem zużycia kukurydzy na cele paszowe (o 200 tys. ton).

Bez większych zmian pozostawiono prognozę zapasów końcowych pszenicy – w wysokości 3,5 mln ton w stosunku do 3,6 mln ton w poprzedniej prognozie i 3,1 mln ton sezon wcześniej.

Źródło: FAMMU/FAPA, www.fapa.com.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here