Wytyczne w sprawie zakupu drewna opałowego

Na wniosek minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Wytyczne w sprawie zakupu drewna opałowego
Wytyczne w sprawie zakupu drewna opałowego

Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie wytycznych kierunkowych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych została przyjęta 26 maja 2022 r. Jej wprowadzenie stanowi reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Resort klimatu i środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych.

Drewno najniższej jakości w pierwszej kolejności dla lokalnych mieszkańców

W praktyce postanowienia Decyzji oznaczają, że drewno najniżej jakości, w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców. W ten sposób Lasy Państwowe starają się przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.

Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach.  Priorytetowo należało zadbać by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Zastosowanie przemysłowe drewna opałowego, o którym mowa w ww. Decyzji, ze względu na jego niską jakość, jest mocno ograniczone. Należy przy tym podkreślić, że drewno w lasach zarządzanych przez PGL LP, nigdy nie było pozyskiwane w celu spalenia – jako surowiec opałowy wykorzystywane jest drewno najniższej jakości, obarczone wieloma wadami, głównie z wierzchołkowych części drzew.


Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zostaw komentarz

  1. Super ogrzewam cały dom kominkiem o mocy 25 kw oraz groszkiem.z powodu wysokich cen groszku pozostaje mi tylko opalanie drzewem

  2. Witam w zależności od regionu można kupić metry bukowe od 147zl do 320 z przywozem. Takie kręcą wały podkarpackie

  3. Problem z drewnem występuje od dłuższego czasu, u nas drewna nie moge dostać z LP pd początku roku. Przedsiębiorcy sa zawsze w kolejce i to oni skupują chyba calosc przed „zwykłym kowalskim „ którego nie stac na drzewo do opału gotowe czyli pocięte i przywiezione.

  4. Cudownie. Codziennie chodzę do pracy a nie będzie mnie stać żeby ogrzać dom ekogroszkiem. W zamian za to leśniczy wyznaczy mi teren żebym mógł sobie zbierać patyki. Gdybym wiedział wcześniej jakie mają plany to bym nie wymieniał pieca bo w nowym niestety patykami palić nie moge. Transformacja energetyczna skonczy się tym że ludzie będą ściągać ze złomu stare kozy i kopciuchy. Brawo.

  5. Spalanie drewna nie oznacza że wrócą kopciuchy ,to naturalny środek opałowy , przecież dwutlenek węgla z drewna cały czas krąży w atmosferze czy ze spalania czy ze zwykłego gnicia. Dwutlenku przybywa w powietrzu z paliw kopalnych węgla, gazu czy ropy. Nie bujny się drewna!

  6. Przywiezienie drewna z lasu w najbliższej okolicy to powiedzmy 10km transportu. Większe zanieczyszczenie do środowiska powoduje wydobycie węgla lub ropy naftowej transport przez setki kilometrów, załadunki, rozładunki pakowanie w worki foliowe. Spalane dobrej jakości drewno mniej kopci niż spalanie słabej jakości węgla i śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysoka dynamika cen mleka. Do kiedy się utrzyma?

Wartość polskiego eksportu mleczarskiego w pierwszych 4 mies. 2022 zwiększyła się o 38% r/r, głównie z uwagi na wzrost cen. W szczególności wzrosły ceny...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE