Wyższe zbiory owoców i warzyw, ale zaskakująco niskie ziemniaków

Według wrześniowego szacunku GUS, zbiory owoców z drzew w 2014 roku zwiększą się o 2,3 proc. i wyniosą 3,6 mln t. W porównaniu do lipcowego szacunku, prognozy odnośnie produkcji zostały zachowane. O 2,8 proc. do 3,17 mln ton zwiększyć mają się zbiory jabłek, co będzie wynikiem rekordowym. Spośród owoców z drzew, mniejsze mają być tylko zbiory gruszek – o 1,1 proc. (do 75 tys. t), a także wiśni – o 5,2 proc. (187 tys. t) – informują analitycy BGŻ.
 
 

\"rolnictwo,

 

 

Spadek zbiorów tych drugich spowodowany jest w dużej mierze niezebraniem znacznej części owoców. Było to konsekwencją niskich cen wiśni na krajowym rynku, które spowodowały, że wielu producentów zdecydowało się zostawić owoce na drzewach.
 
W 2014 roku zwiększyć ma się produkcja warzyw gruntowych. GUS szacuje, że wzrost ten wyniesie 8,2 proc. a zbiory ukształtują się na poziomie 4,33 mln ton. Jest to o blisko 3 pp. więcej niż spodziewano się jeszcze w lipcu tego roku. Korzystny przebieg warunków pogodowych latem sprzyjał poprawie plonowania większości warzyw. Oczekuje się że najbardziej wzrosną zbiory kalafiorów – o 16,6 proc. (do 245 tys. t), buraków ćwikłowych – o 10,7 proc. (330 tys. t), a także warzyw pozostałych (pietruszka, pory, selery i in.) – o 19,1 proc. (837 tys. t). Nieco mniejszą skalą wzrostu charakteryzować się będą zbiory kapusty (+8,9 proc. do 1062 tys. t), cebuli (+ 6,5 proc. do 587 tys. t), a także marchwi (+ 2,1 proc. do 758 tys. t). Na poziomie niezmienionym w porównaniu do 2013 roku ukształtuje się produkcja ogórków (254 tys. t), a o 4,5 proc. zmniejszą się zbiory pomidorów gruntowych(258 tys. t).
 
W kontekście wzrostu produkcji warzyw korzeniowych, dziwić może nieco szacunek dotyczący zbiorów ziemniaków w kraju. GUS podaje, że zmniejszą się one o 7,7 proc. w relacji r/r będąc zarazem o 33,5 proc. niższe niż w latach 2006-2010. Zachowania się cen na rynku krajowym wskazywałaby raczej na odwrotną tendencję. W skupie za ziemniaki średnio we wrześniu br. oferowano 0,37 zł/kg tj. aż o 55 proc. mniej niż rok wcześniej (dane Ministerstwa Rolnictwa). Co prawda w krajach zachodnich Unii Europejskiej oczekiwany jest znaczny wzrost produkcji, który przekłada się na spadek cen i wywołuje presję na obniżki również w Polsce. Niemniej, polski rynek ziemniaków z niewielkim udziałem eksportu, podlega głównie oddziaływaniom na rynku krajowym.

We wrześniu IERiGŻ-PIB oczekiwał około 10 proc. wzrostu produkcji ziemniaków. GUS przypuszczalny spadek produkcji tłumaczy dalszym ograniczeniem powierzchni upraw w kraju. Plonowanie ziemniaków ma być bowiem znacznie wyższe niż w roku poprzednim i wynieść 246 dt/ha.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: BGŻ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics