Wzrośnie odszkodowanie za wypadek przy pracy rolnika

Z 700 zł do 809 zł wzrośnie wysokość jednorazowego odszkodowania przyznawanego rolnikowi z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kwota ta przysługuje za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Do tego wypadku doszło we wrześniu 2017 r. w Karwowie (woj. lubelskie). Kierowca ciągnika trafił do szpitala z obrażeniami.


Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Obecnie wysokość jednorazowego odszkodowania przyznawanego rolnikowi z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 700 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Kwota ta nie była podwyższana od lipca 2014 roku.

– W tym czasie jednorazowe odszkodowanie przysługujące na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych, na podstawie których ZUS przyznaje jednorazowe odszkodowanie ubezpieczonym w systemie powszechnym, wzrosło do kwoty 809 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

W związku z tym resort rolnictwa przychylił się do wniosku Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników o podwyższenie wysokości tego świadczenia z obecnych 700 zł do  809 zł.

Na razie pieniądze są, ale w przyszłości składka może zostać podwyższona

Zdaniem ministra  rolnictwa, stan finansów Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zapewnia pełne pokrycie wydatków z tytułu podwyższenia odszkodowania do 809 zł w 2018 r. przy aktualnym poziomie składki miesięcznej na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, wynoszącym 42 zł miesięcznie.

– W razie konieczności w dłuższej perspektywie Rada Rolników rozważy podwyższenie składki na to ubezpieczenie – czytamy w uzasadnieniu.

Wydatki wzrosną o ponad 11 mln zł

Resort rolnictwa szacuje, że wzrost wydatków z tytułu podwyższenia jednorazowego odszkodowania do kwoty 809 zł wyniesie 11 mln 309 tys. zł w 2018 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia.

Link do projektu rozporządzenia.

oprac. Kamila Szałaj, fot. KPP Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here