Zablokowana aplikacja, wściekli rolnicy – KRIR apeluje do premiera o przedłużenie terminu

W ślad za wnioskami o przedłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w związku z źle funkcjonującą aplikacją, za pośrednictwem której rolnicy mieli składać wnioski oraz mając na uwadze informację przekazaną drogą mailową w dniu 31 października br. przez Panią Dyrektor Beatę Gawlik-Pliszkę, Zastępcę Dyrektora Departament Budżetu, że pracownicy Departamentu wielokrotnie logowali się do aplikacji suszowej, aby potwierdzić jej dostępność oraz, że od rana pracownicy pomagają producentom rolnym składać wnioski za pośrednictwem tej aplikacji, co również potwierdza jej dostępność – 4 listopada 2022 r. Zarząd KRIR poinformował Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że aplikacja jednak nie była do końca dostępna i źle działała, a rolnicy mieli problemy ze złożeniem wniosku w wyznaczonym terminie (problem taki sygnalizowali także pracownicy ODR-ów).

Zablokowana aplikacja, wściekli rolnicy - KRIR apeluje do premiera o przedłużenie terminu
Zablokowana aplikacja, wściekli rolnicy – KRIR apeluje do premiera o przedłużenie terminu

Dlatego jeszcze raz Zarząd KRIR poprosił Premiera Kowalczyka o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji. Z takiej możliwości skorzystano w 2021 r., kiedy to na podstawie podpisanego w dniu 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów  zmieniającego rozporządzenie w sprawie  szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy, i którzy nie  złożyli do dnia 15 października 2021 r. wniosków o oszacowanie strat  w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”,  mogli  złożyć wniosek o oszacowanie strat za pomocą aplikacji  do dnia 30 listopada 2021 r.

Dodatkowo Pani Dyrektor Beata Gawlik-Pliszka przekazała informację, że w  związku z bardzo dużą ilością składanych przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w celu usprawnienia tego procesu, administrator aplikacji okresowo blokował możliwość generowania kalkulacji. W tej samej wiadomości Pani Dyrektor poinformowała, że od 1 listopada br. po zakończeniu naboru wniosków o oszacowanie szkód  nie powinno być żadnych problemów z pobraniem kalkulacji. Jednak do biur wojewódzkich izb rolniczych oraz do KRIR dzwonią cały czas rolnicy, że aplikacja nie generuje tych kalkulacji.

Dlatego Zarząd KRIR ponownie wnioskuje o przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – adekwatnie do nowego terminu składania wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji.

Susza co roku pochłania nawet 6,5 mld zł wartości plonów!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, dlaczego rolnikom, którzy z uwagi na źle działającą rządową aplikację nie złożyli wniosków w terminie, nie przysługuje prawo do oszacowania strat, dlatego zawnioskowano o przedłużenie terminu do 30 listopada 2022 r.

Źródło: KRIR, Katarzyna Kuznowicz

Zostaw komentarz

 1. Pomogłam wypełnić wnioski o szacowanie szkód.Teraz nie mogę wydrukować potrzebnych protokołów. Aplikacja nie działa jak trzeba. Wyświetla się ” błąd generacji pdf.”

  • Kurde a myślałem , że tylko mi telefon i komputer szwankują.

   Pobrać niby pobiera , ale żaden program nie może otworzyć pliku , a sam plik ma tylko 9,48 KB

  • APLIKACJA NIE DZIALA JUZ OD PONAD TYGODNIA. ZŁASZAŁAM WSZĘDZIE gdy dostałam telefon gdzie mam konkretnie zgłosić problem to po całym dniu udało mi się dodzwonic. Jakaś Pani łaskawie odebrała i próbowała mi wmówić że żadnego wniosku nie złożyłam dlatego nie mam kalkulacji!!! Gdy poprosiłam o dane Pani by się powołać na to co usłyszałam w słuchawce to bezczelnie powiedziała ze aplikacja nie działała ale już działa!!! Co oczywiście nie jest prawdą!!!!

  • u mnie pojawia się taki komunjkat :
   Wniosek przeliczony.
   Dokumenty dostaniesz na adres e-mail. Jeśli nie dostaniesz wiadomości w ciągu 24 godzin, napisz na adres susza@coi.gov.pl
   i mineło już 25 godzin i nic
   a drugi komunikat: Wniosek wysłany
   W dniu 2022.10.28 19:05 wniosek został wysłany do Urzędu Wojewódzkiego właściwego dla lokalizacji gospodarstwa. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z urzędem. -Czyli z kim????

 2. Strasznie z ta aplikacja .Nie idzie poprac protokolu albo bardzo dlugo trzeba czekac na wejscie .Ludzie nie maja calych dni zeby siedziec przed monitorem i liczyc na szczescie.

 3. Aplikacja nie pozwala drukować dokumentów od 27 października 2022 do dziś. Podany komunikat na aplikacji podczas prób pobierania i drukowania dokumentów, że pobieranie będzie dostępne od 1 listopada jest kpiną z nas wszystkich, czyli rolników i doradców. Mamy związane ręce a czasu niewiele. Pozostało już tylko 6 dni roboczych na złożenie dokumentów do ARiMR a aplikacja kompletnie nie działa i nie generuje dokumentów od 11 dni. Konieczne jest wydłużenie terminu na składanie wniosków do ARiMR o wypłatę obiecanych środków i usunięcię problemów z funkcjonowaniem aplikacji suszowej.

  • 07.11.2022 był oficjalny komunikat iż pobieranie kalkulacji i protokołów będzie dostępne w tym dniu od godz. 13.00. O tej godzinie zalogowałem się na profil rolnika, który siedział obok i czekał już od 12.40. Zalogowanie się udało, pobranie załączników już nie i znany nam już komunikat: ,,Serwis aplikacje.gov.pl jest chwilowo niedostępny.”. Rolnicy dzwonią od godzin rannych do wieczornych, piszą smsy i poprzez komunikatory. Co my możemy aplikacja rządowa: dzwonić do Morawieckiego. Pozdrawiam Wszystkich Doradców.

 4. Od 1 listopada nic nie działa, wyskakuje komunikat błąd generowania PDF lub niebieska strona z informacją o przerwie w działaniu. Za kogo rządzący mają ludzi? Powiedzieliście że dacie sporo to sie nie dziwcie że ludzie się interesują.

 5. Dlaczego kalkulacja wniosków suszowych jest w czerwonej ramce a w lewym górnym rogu jest czerwony trójkącik z wykrzyknikiem? U was też tak jest?

   • O ile pobrałam pliki (z 20x każdy😳 na różnych urządzeniach) tak na żadnym nie mogę ich odtworzyć. Bardziej wkurzające niż węgiel z PGG.Żenada.

    • Plik jakimś cudem udało się pobrać, jednak też był uszkodzony PDF i nie można było go odtworzyć. To wpadłam na pomysł, żeby go naprawić (są dostępne w internecie narzędzia do tego). Po naprawieniu pliku o znanym rozmiarze 9,48 KB to nic innego jak zrzut ekranu z informacją na niebieskim tle „Serwis aplikacje.gov.pl jest chwilowo niedostępny. Trwają prace nad jego przywróceniem. Zapraszamy ponownie później.” Także, pod wygenerowanym PDF nie kryją się żadne nasze protokoły tylko masowa kpina i oszustwo.

 6. To prawda od 27 października w ogóle nie można się dostać do protokołów i kalkulacji. Próbuję o różnych porach dnia i bezskutecznie
  „Serwis aplikacje.gov.pl jest chwilowo niedostępny. Trwają prace nad jego przywróceniem. Zapraszamy ponownie później.” Rolnicy czekają i się denerwują.
  Przedłużenie terminu to jedno, ale najważniejsze, żeby aplikacja zaczęła poprawnie działać.

 7. „Serwis aplikacje.gov.pl jest chwilowo niedostępny. Trwają prace nad jego przywróceniem. Zapraszamy ponownie później.” Rolnicy czekają i się denerwują.
  Przedłużenie terminu to jedno, ale najważniejsze, żeby aplikacja zaczęła poprawnie działać.

 8. Nadal jest problem z logowaniem a jak już się uda to problem z pobraniem kalkulacji i protokół Błąd generowania PDF
  Ten program poraszka

 9. a można te oszacowania dołączyć z tym niewygenerowanym pdefem do armiru niech sobie sami między sobą ten plik otwierają bo mi nie potrzebny

 10. czy ktoś z rządzących zdaje sobie sprawę ile czasu ludzie marnują siedząc przed komputerem i próbując wypełnić wniosek / pobrać protokoły???
  Działanie tej aplikacji przypomina mi stronę PGG na której ludzie od miesięcy próbują kupić węgiel.
  Drodzy rządzący przestaliście Szanować Zwykłych Ludzi. Mam nadzieje, że podziękują Wam za to

 11. Dokładnie tak ,nie można wydrukować protokołu. Cały czas jest blokowany . Pokazuje Serwis aplikacje . gov .pl jest chwilowo niedostępny .

 12. Co to za kpiny z rolników. Najpierw obiecywać a potem blokować stronę, żeby jak najmniej rolników złożyło. Rolnik jak zawsze pokrzywdzony..

 13. Tyle godzin przed komputerem najpierw żeby złożyć o szacowanie a teraz żeby pobrać pliki. I to wszystko psu na budę, bo komuś nie chce się dopracować programu. Żeby jeszcze była inna możliwość pobrania dokumentów, ale nie.

 14. Próbowałam nawet o 2.30 w nocy. Oczywiście prócz tego że udało się zalogować, plików nie pobrało. Odczekałam. Pobrało ale 9,48. kB i nie otwiera się kompletnie. Błąd PDF. My rolnicy tracimy nad tym cenny czas i nerwy i wszystko na próżno.. Niech wreszcie ktoś zajmnie się tym.. Bo trwa to już tak drugi tydzień.

 15. U nas to samo no kurde złożyliśmy 26,10 a pierwszego już nie można było by pobrać protokółu no kurcze zrobią oni coś z tym czy znów rolnika wykorzystają i g……no dadza

 16. Ta aplikacja to jakiś dramat ,nie można pobrać wygenerowanych plików . Tak długo już nie działa , mam podejrzenia czy aby to jest robione może celowo?

 17. Złożenie wniosku nie było problemem natomiast otworzenie pdf-u protokół o oszacowaniu szkód w gospodarstwie nie chce się otworzyć wyskakuje błąd sieci PDF

 18. Dziś już wogole się nie da pisze Uwaga! Nabór wniosków zakończył się 31 października 2022 r. I nie da sie w ogóle logować też tak macie??

 19. Kpina to mało powiedziane. Ja od dwóch tygodni próbuję. I od dwóch tygodni robię tylko zrzuty ekranowe z datami i godzinami. Prezes Kaczyński zajmuje się w tym czasie młodymi kobietami które ,,dają w szyję”, brawo.

 20. Od dnia 27/10 do dnia dzisiejszego nie udało mi się poprać dokumentów w PDF: kalkulacji oraz zestawienia upraw.
  Teraz wyłączony został system i nie można się wogle zalogować.
  Prosiłam o pomoc przez maila na adres susza@coi.gov.pl i zero reakcji. Nr telefonów 22 623 17 21 oraz 22 623 23 78 wogle nie odpowiadają.
  To jest jakaś kpina ze strony rządu i utrudnianie życia ludziom.
  Żądam udzielenie pomocy w pobraniu dokumentów, gdyż czas ich złożenia upływa 15/11/2022

 21. dziś już nawet nie można przejść do swojego wniosku aby spróbować pobrać kalkulacje i zestawienie upraw , zablokowano opcję „ZŁÓŻ WNIOSEK” jest informacja o zakończonym naboże wniosków 31.10

 22. To prawda aplikacja beznadziejnie działa . W dniu 01.11.2022 z rana jeszcze jako tako ,potem już nie. Rolnicy wydzwaniają ,przychodzą do biur nie można ściągnąć raportu .

 23. Aplikacja więcej nie działa jak działa. Dziś 7 listopad. Jak za 80 razem się człowiek zaloguje to trzeba z 50 raz próbować pobrać protokoły i kalkulacje, które na końcu się nie chcą otworzyć. Komuś się udało?

 24. I znów nas oszukano. Podczas dzisiejszej próby pobierania protokołu pojawił się komunikat na stronie aplikacji , że druki będą dostępne od godziny 13.00, niestety od godziny 13.00 aplikacja pokazuje błąd i nic kompletnie nie można pobrać. Kpiny z nas wszystkich, nie można dodzwonić się do Ministerstwa.

 25. Do dzis, 7 listopada, nadal sa problemy z zalogowaniem i nie mozna pobrac plikow. Jesli po wielu probach w koncu uda sie pobrac, to nie mozna otworzyc pdf, bo sa uszkodzone. Na maile nie ma odpowiedzi od kilku dni, a telefonów nikt nie odbiera. Samo przedluzenie terminu skladania wnioskow nic nie da, jesli aplikacja nadal nie bedzie dzialac.

 26. U mnie to samo. Od kilku dni próbuję pobrać protokół ,ale wyskakuje błąd pdf , a teraz to już wszystko zablokowane.
  To chyba jakieś mało śmieszne żarty.
  Może się ktoś tym w końcu zajmie?!!!!!!!

 27. 7 dni bezskutecznej próby, dziennie siedzę około 4-5 godz. i klikam co 15-20 min i ciągle albo ściągnie się plik bez niczego albo Błąd generowania PDF, już zaczyna mi się ten trójkącik śnić po nocach.

 28. Kto powie mi gdzie szukać tej aplikacji suszowej i jak do niej dotrzeć?Wniosek o protokół złożyłam a teraz nie wiem gdzie mam szukać tej aplikacji bo wyskakuje mi komunikat że nabór wniosków się zakończył. Bardzo proszę o pomoc

 29. w samo sedno, potwierdzam też próbowałem… rozwiązaniem tego problemu jest stara zasada rządzących niezależnie od opcji czy sympatii wyborców…
  Żeby rozwiązać problem najpierw trzeba go stworzyć…

 30. U mnie też pusty plik. To są po prostu jakieś żarty. Siedzę na laptopie co chwila najpierw nie można się zalogować a jak już zaloguje to pobranie pilku jest nie możliwe

  • Składałam wniosek na początku sierpnia, nie było z tym żadnego problemu. Kalkulację pobrałam zgodnie z informacją o udostępnieniu 1 listopada. Rzeczywiście musiałam zalogować się dwa razy żeby pobrać protokół, a potem przelogowac raz jeszcze żeby otrzymać kalkulację. Jak to się dzieje, że inni mają problem? Cierpliwości i powodzenia.

   • Ja dowiedziałam o tym wszystkim 27pazdziernika i to z informacją że już nic nie da rady zrobić bo właśnie trzeba mieć protokół z oszacowaniem strat a to trwa etc. Pogrzebalam i dowiedziałam się że można do 31.10 wniosek o o oszacowanie składać. Złożyłam 31.10 o11.30. 1 listopada nie miałam jeszcze nic do pobrania. Dopiero w piątek 4listopada pojawiły się pliki. I najpierw nie mogłam ich pobrać. Później jak już pobrałam to się nie otwierają. Siedzę jak nie na telefonie to na laptopie bo a może widelec się uda. To kpina z rolnika.

 31. zalogowałam się 07/11/2022 o godz 23:41 na stroni. https://aplikacje.gov.pl/. Pobrałam kalkulację oraz zestawinie upraw, ale piki nie dadza się otworzyć. Wyskakuje błąd. Weszłam na stronę https://avepdf.com/pl/pdf-repair jest to program do naprawy plików PDF – po naprawieniu wyskakuje: Serwis aplikacje.gov.pl jest chwilowo
  niedostępny.
  Trwają prace nad jego przywróceniem.
  Zapraszamy ponownie później.
  aplikacje.gov.pl is currently unavai
  Kpina kto za to odpowie ja się pytam. Nie ma nawet z kim wyjasnic tematu, bo mail stworzony do pomocy działa tylko w jedna strone nikt nie odpisuje, a telefony do pomocy widnieja tylko na stronie jako nr bo nikt ich nie odbiera dzwoniłam od 8 do 16 co chwila przez tydzień i nic

 32. Siedzę piąty dzień mam dość masę zaległej roboty bo ktoś nie umie poradzić sobie z programem za ciężką kasę kupionym skoro nie działa niech nam to wyślą mejlem no szanujmy siebie i swój czas.

 33. Dajcie spokój. To jest celowa robota.Skończyły się pieniądze i kombinują jak się wymigać.Już od nowego roku Vat wróci na paliwa i wszystko do normalnych stawek i będzie obwiniana za to UE

  • Zgadzam się,że chodzi o brak pieniędzy a żeby to zatuszować brak dostępu o aplikacji.Zobaczycie że odblokują stronę 14 11 2022 o godz 24 00 i wtedy się zacznie.ja również nie mogę pobrać protokołu .Pozdrawiam

 34. Teraz to wogóle nie ma możliwości pobrania protokołu, bo strona składania wniosków wygląda inaczej i nie można kliknąć nic aby wejść w dalszą część. Też tak macie?

 35. Tak poważna instytucja – Ministerstwo Rolnictwa nie powinna robić sobie jaj z ludzi. Albo w ogóle strona jest nieczynna, albo wyświetlają się jakieś pierdoły. A teraz pokazało straty poniżej 30 % ale pobrany PDF jest niemożliwy do otwożenia. Wydaje się, że serwerownie MR zasilane są tym gównianym węglem nie wiadomego pochodzenia i to wszystko tak działa jak się pali. ŻAŁOSNE 🙁

 36. Według mnie skoro wystąpiła taka sytuacja to administrator lub odgórne osoby, które rozpatrują te wszystkie wnioski (być może to aplikacja sama oblicza i generuje protokoły), które zajmują się aplikacją, które mają dostęp do wszystkich złożonych wniosków powinni dostarczyć wszystkie protokoły do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a rolnicy powinni tylko złożyć Wniosek o udzielenie pomocy finansowej… Bo niestety nie z winy rolników nie można pobrać protokołów tylko problem występuje po stronie twórców, administratorów aplikacji i powinni wziąć za to odpowiedzialność.

 37. Dziś próbowałam otworzyć w Word ściągnięty wcześniej plik pdf który nie działał po otworzeniu. Udało się otworzyć. Jaka informacja w pliku? Serwis jest chwilowo niedostępny its, to samo co na niedziałającej stronie. Śmiech na sali zamieścili te pliki aby było że niby coś się pobiera. A to na pewno żadne raporty.

 38. Czas na złożenie wniosku został wydłużony do 23 listopada. Tylko co z tego jak aplikacja nie działa…a pliki pdf jak już się uda zalogować to kpina…pusty plik i to jeszcze nie pdf.

 39. Dziś 8 listpad godz23:40 podczas generowania pliku PDF wyskoczył mi komunikat „Dokumenty dostaniesz na adres e-mail. Jeśli nie dostaniesz wiadomości w ciągu 24 godzin, napisz na adres susza@coi.gov.pl.” może coś ruszy wkoncu

 40. Dzisiaj 9 listopada gdy kliknąłem pobierz kalkulację pojawiła sie taka informacja: „Dokumenty dostaniesz na adres e-mail. Jeśli nie dostaniesz wiadomości w ciągu 24 godzin, napisz na adres susza@coi.gov.pl” Mam nadzieje że w końcu coś ruszy bo czasu coraz mniej…

 41. ja logowałam się po północy 9/11/2022 i wyskoczyło mi po próbie pobrania plików: „Dokumenty dostaniesz na adres e-mail. Jeśli nie dostaniesz wiadomości w ciągu 24 godzin, napisz na adres susza@coi.gov.pl.” czekam. Problem jest taki, że mamy 3 dni na złożenie jeszcze bez dzisiaj bo w weekend i 11 listopada agencje sa nieczynne

  • Termin składania wniosków został przedłużony do 23 listopada, więc może się wyrobimy, jeśli oczywiście protokoły zostaną wysłane na maila (o ile nie wyniknie sytuacja, że chcieli na chwilę uśpić czujność rolników komunikatem, że dokumenty zostaną wysłane na maila w ciągu 24h)

 42. Potwierdzam to, ca napisali ostatni przedmówcy- od dnia dzisiejszego, tj. 09/11/2022 r. [środa] poczyniono pewne kroki w kwestii usunięcia istniejących usterek i dolegliwości systemu/ aplikacji #susza. Pierwsze, pozytywne symptomy są już widoczne. Trzymam kciuki za pomyślne zakończenie tych prac. Aktualnie czekam na e-mailową wersję kalkulacji.

 43. Ci co już wchodzili na konto aplikacji i im wyskoczyło że protokół przyjdzie na maila w ciągu 24h to niech wejdą na swojego maila, mi już przyszło a wchodzilam na aplikacje koło południa.

 44. Czy jeżeli do tej pory nie zrobiłam zupełnie nic w temacie suszy, czy w związku z przedłużonym terminem mogę jeszcze złożyć wniosek o oszacowanie strat?

  • Nie możesz, ponieważ został przedłożony tylko termin składania wniosków do ARiMR, a żeby móc złożyć wniosek do ARiMR, to trzeba pobrać protokół/kalkulację i informację o uprawach z aplikacji suszowej i załączyć to do wniosku. Ostateczny termin wprowadzania szkody do aplikacji suszowej upłynął 31.10.2022 i nie został przedłużony, więc osoby, które nie zgłosiły szkody w aplikacji suszowej do 31.10.2022, nie otrzymają protokołu i nie mogą złożyć wniosków do ARiMR.

   • czy protokół jest tożsamy z kalkulacją? czy mając kalkulację oraz informację jako pliki pdf można składać wniosek, czy jeszcze trzeba czekać za pojawieniem się jakiegoś protokołu do pobrania?

    • Tak, protokół jest tożsamy z kalkulacją. Jeśli ktoś ma ponad 30% straty, to otrzymuje protokół, a jeśli ktoś ma wyliczoną stratę poniżej 30% , to otrzymuje kalkulację. Mając kalkulację i informację o uprawach można już składać wniosek do ARiMR.

     • Nieprawda. I kalkulacja i protokół przychodzi na e-maila, tylko w dwóch oddzielnych plikach oraz nawet w kilkudniowych odstępach czasu.

 45. Po problemach z aplikacją suszową, czeka nas kolejna niespodzianka, aby uzyskać pomoc suszową będzie trzeba wykazać przed ARiMR faktury potwierdzające sprzedaż produktów rolnych. Zgodnie z PROJEKTEM rozporządzenia ministerstwa rolnictwa, zostanie „wprowadzona dodatkowa weryfikacji prowadzenia pozyskiwania przychodów z posiadanych gospodarstw rolnych poprzez konieczność wykazania sprzedaży produktów rolnych z prowadzonego gospodarstwa rolnego od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości, co najmniej 5 000 zł brutto”. Pewnie dostaniemy tylko po kilkaset złotych zamiast 5 czy 10 tys ponieważ jest tylko 450 mln do podziału.

 46. Kpina kazdy informatyk naprawił by aplikacje w 30 min. Ale nikt z tym nic nie robi.
  Obecnie komunikat:

  Kampania na rok 2022 jest zamknięta. Nie możesz zmieniać wniosków ani dodawać nowych.
  Importowanie danych z eWniosekPlus
  Niepowodzenie
  Kampania jest zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieszczęśliwy wypadek przy załadunku drewna

11 czerwca w kompleksie leśnym w m. Brzozowica Duża doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas załadunku drewna na przyczepę ciężarową wypadkowi uległ 28-latek, który Lotniczym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics