Zabytkowe berła, sztylety znalezione na polu u rolnika

Pod koniec lipca br. podczas prac polowych, rolnik z powiatu sulęcińskiego (Lubuskie) dokonał na swoim polu odkrycia zabytków archeologicznych. Artefakty zalegały pod warstwą orną. To przedmioty kultury unietyckiej – poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.

Rolnik natknął się na skarb związany z kulturą unietycką
Rolnik natknął się na skarb związany z kulturą unietycką

Rolnik przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie. Jeszcze tego samego dnia przeprowadzono oględziny miejsca znalezienia zabytków.

Berła, sztylety, siekierki i dłuta w polu

Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka. Uznano, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 – 1 600 lat p.n.e.).

Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie. Świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – powiedział Burzyński.

W tym roku to kolejne zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części woj. lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz synem na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.

Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu – to artefakty kultury łużyckiej (1300 – 400 lat p.n.e.). Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych. W tym z 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowego napierśnika, zapinki płytowej oraz tarczek, kółek, ozdób i przedmiotów brązowych mogących być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków.

Marcin Rynkiewicz
Nauka w Polsce

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics