Analiza gleby jest podstawą optymalnego nawożenia

Optymalne nawożenie roślin, a szczególnie buraka cukrowego jest możliwe tylko wtedy, gdy jest oparte o aktualne analizy gleby (za okres nie większy niż 4-5 lat). Pamiętajmy, że nie można racjonalnie zarządzać potrzebami rośliny, jeżeli nie znamy zawartości składników pokarmowych – makro i mikro w glebie.

Analiza gleby jest podstawą optymalnego nawożenia
Analiza gleby jest podstawą optymalnego nawożenia

Najlepiej w tym wypadku skorzystać z usługi specjalistycznej firmy, która w okresie po żniwnym pobierze do analizy glebę z wykorzystaniem GPS.

Standardowa usługa obejmuje: pobranie próby (minimum 16 nakłuć na 1 próbę, 1 próba maksymalnie  z 4 ha), analizę podstawową (pH, P, K, Mg ) w akredytowanym laboratorium (SCHR), opracowanie wyników w formie elektronicznej i papierowej (sprawozdanie + mapy zasobności). Za dodatkową opłatą można oznaczyć  mikroelementy  (B, Cu, Mn, Zn, Fe)  oraz zawartość próchnicy – wyliczoną wg. zawartości organicznego C.

Jeżeli plantator przekaże doradcy surowcowemu niezbędne informacje dotyczące analizowanego pola, to otrzyma zalecenie nawozowe wg programu LIZ-DungPro. Analizy gleb wykonane w ostatnich latach wykazują szczególne problemy z właściwym pH dla danej kategorii gleby, niską zwartość potasu, magnezu i boru.

Tabela poniżej obrazuje % dostępność podstawowych składników pokarmowych w zależności od kwasowości gleby.

/upload/image/ff3d2de7-30d1-4d0d-a7c2-70f997776f87.jpeg

Źródło: LIZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

czternaście − 3 =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,230SubskrybującySubskrybuj

IJHARS: całkowity brak oznakowania opakowań warzyw, owoców i ziemniaków

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków. Objęto nią 334 podmioty, w tym 226 sklepów i...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE