Załamanie ceny na rynkach unijnych

Spadają ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej. Szczególnie jest to widoczne w północnej i centralnej części Europy. Firmy przetwórcze narzekają na zastój w handlu.

\"\"

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny świń w Niemczech spadły o 11 eurocentów na kilogramie. Z kolei ostatni tydzień przyniósł spadki w Holandii o 7 centów, w Belgii o 6 centów, w Danii o 4 centy, a w Austrii o 2 centy.

Obecnie w Niemczech za tuczniki skupy płacą 1,70 euro za kilogram.

Spada zainteresowanie eksportem do Chin

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, sytuacja ta częściowo związana jest z rozpoczęciem sezonu urlopowego.

– Sporo turystów przemieściło się na południe kontynentu. Ponadto euforia związana z eksportem wieprzowiny do Chin osłabła. Spadek ceny wieprzowiny w Chinach z 10,15 zł/kg żywca rok temu do 7,33 zł/kg obecnie, osłabił zainteresowanie unijnych eksporterów. Popyt europejskich ubojni na surowiec spadł znacząco i nastąpiła redukcja liczby ubijanych tuczników. Nasiliła się presja na ceny żywca – czytamy w komunikacie KZP-TCH.

W Polsce ceny skupu też spadają, ale wolniej

Polskie skupy też płacą mniej, ale spadki ceny nie mają tak dużego tempa, jak w krajach UE. W notowaniach KZP-PTCH cena tuczników spadła o 13 gorszy do poziomu 5,76 zł/kg żywca.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here