Zapłacimy podatek dochodowy już w 2014 roku?

Rolnicy od 2014 roku mogliby płacić podatek dochodowy od działalności rolniczej – poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Jak podaje TVP Parlament, "Sposób opodatkowania zależałby od wysokości dochodów osiąganych przez gospodarstwa.

Wiceminister powiedział, że Ministerstwo Finansów wspólnie z resortem rolnictwa pracuje nad zmianami w opodatkowaniu rolników.

Dostrzegamy, że rolnictwo jest bardzo zróżnicowane; nowy podatek musi wziąć to pod uwagę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedna trzecia gospodarstw rolnych produkuje praktycznie tylko na własne potrzeby; ich produkcja na rynek jest bardzo ograniczona, więc trudno tu mówić o jakiś dochodach – powiedział wiceminister.

Jego zdaniem nowy podatek nie powinien nakładać wyższych obciążeń – zarówno podatkowych, jak i administracyjnych na tę grupę rolników.

Według MF ogólne zasady opodatkowania powinny obejmować największych przedsiębiorców rolnych, którzy prowadzą działalność na znaczną skalę.

– Nie ma powodu, by byli opodatkowani inaczej niż firmy prowadzące działalność handlową, usługową, czy przemysłową – uważa Grabowski.

Wiceminister zwrócił uwagę, że już obecnie obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych mają ci rolnicy, którzy osiągają przychody w wysokości powyżej 5 mln zł.

\"AgroNews,Wskazał, że jest jeszcze najliczniejsza grupa gospodarstw rolnych – o średnich dochodach. Resort finansów rozważa wprowadzenie dla nich możliwości skorzystania z prostych form opodatkowania, podobnych do tych, które są dziś w działalności gospodarczej. Może chodzić np. o uproszczoną rachunkowość lub ryczałt podatkowy. Przynależność rolnika do „grupy podatkowej” zależałaby od osiąganych przychodów.

Grabowski poinformował, że projekt powinien być gotowy w drugim kwartale tego roku.

– Skoro możliwość skorzystania z uproszczonych form opodatkowania zależałaby od wysokości przychodu, to obowiązek określania przychodów rolnicy mieliby od 2013 r., a wprowadzenie podatku nastąpiłoby od 2014 r. – wskazał.

– Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółowych rozwiązaniach, stosowanych stawkach czy skutkach zmian dla budżetu. Na pewno nie będzie to podatek, który przyniósłby fiskusowi znaczące dochody. Chodzi raczej o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy rolni prowadząc działalność na znaczną skalę byli w systemie podatku dochodowego – powiedział.

Dodał, że propozycje będą się wiązać ze zmianami w podatku rolnym. Podczas prac trzeba będzie wziąć pod uwagę, że dochody z tego podatku trafiają w całości do gmin."

Źródło: TVP Parlament, www.tvpparlament.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here