Zapraszamy na konferencję \”Nauka dla hodowli i nasiennictwa roślin uprawnych\”

Już po raz trzynasty Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Radzikowie organizuje konferencję "Nauka dla hodowli i nasiennictwa roślin uprawnych". Spotkanie odbędzie się w dniach 30.01 – 03.02.2017 roku w Zakopanem.

 

\"rolnictwo,

W ubiegłym roku konferencja odbyła się w dniach 2-6 luty. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób.

W dniach 30 stycznia – 3 lutego 2017 r. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy organizuje XIII cykliczną konferencję naukową pod nazwą „Nauka dla Hodowli i Nasiennictwa Roślin Uprawnych” Tradycyjnie miejscem konferencji jest Ośrodek Konferencyjno-Wczasowy „HYRNY” w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 20.

Konferencja organizowana jest pod patronatem Pana Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jej motto brzmi: „Innowacje w hodowli roślin i rolnictwie”. Motto podkreśla innowacyjny charakter hodowli roślin wspomaganej przez współczesną naukę w tworzeniu postępu biologicznego, stanowiącego najważniejszą część składową postępu rolniczego.

Udział w konferencji zapowiedziało ponad 300 osób z jednostek naukowych, przedsiębiorstw, firm około-hodowlanych i około-rolniczych, spółek hodowlano-nasiennych i związków branżowych, producentów nasiennych i przedstawicieli doradztwa rolniczego.

Podstawowym celem konferencji jest wzmocnienie pozycji hodowli roślin w polskim sektorze rolno-spożywczym, uczynienia tej sfery działalności bardziej innowacyjną i konkurencyjną na rynkach krajowym i zagranicznym.

W osiągnięciu postawionego celu hodowla jest i będzie wspomagana przez krajową naukę. Nie służą temu pojedyncze wybrane referaty czy plakaty, ale cały program konferencji promujący rozwiązania naukowe o charakterze utylitarnym, które nadają się do bezpośredniego wdrożenia do praktyki hodowlanej, a pośrednio – rolniczej.

Naukowy cel konferencji obejmuje przegląd, prezentację i przekazanie praktyce hodowlanej najnowszych osiągnięć polskich i zagranicznych naukowców, reprezentujących dyscypliny wiedzy i obszary badawcze wspierające praktyczną hodowlę roślin uprawnych w procesie tworzenia nowoczesnych odmian i rozwoju ich nasiennictwa. Nie należy zapominać, że transfer postępu tworzonego w laboratorium i na polu hodowlanym dokonuje się poprzez kwalifikowane nasiona odmian roślin uprawnych dostosowywanych nieustannie do potrzeb gospodarczych, społecznych i zmieniającego się klimatu.

Należy podkreślić, że hodowla twórcza roślin i zwierząt, jak żadna inna dziedzina ludzkiej działalności, potrzebuje wsparcia nauki. To wsparcie przejawia się w różnorakich formach prac badawczych, rozwojowych i innowacyjnych, poczynając od zahamowania dryfu genetycznego przez poszerzenie bądź ujawnienie nowej zmienności genetycznej, wytworzenie materiału wyjściowego do hodowli o pożądanych cechach użytkowych, wreszcie wyhodowanie, wpisanie do rejestru i komercjalizację nowej odmiany. Trzeba mieć na uwadze, że w procesie hodowlanym doskonalone są nie tylko rośliny, ale także opracowywane, bądź doskonalone technologie hodowli i produkcji nasiennej. Ujmując problem obrazowo, zadaniem nauki na rzecz hodowli i nasiennictwa jest prowadzenie badań wyprzedzających i proponowanie hodowli praktycznej, a w dalszej kolejności – produkcji rolniczej nowości, w formie nowych źródeł genetycznych, odmian, jak też unowocześnianych technologii hodowli skracających cykl hodowlany. Tak nauka, jak i hodowla inicjując nowe procesy twórcze, oddziałują bezpośrednio na rozwój i efektywność produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na bazie nowoczesnych odmian w dalszej kolejności są doskonalone bądź opracowywane od nowa technologie uprawy i produkcji roślinnej lub zwierzęcej, dostarczającej surowca o wymaganych parametrach do bezpośredniego użytkowania bądź dalszej obróbki i przetwarzania na różne cele użytkowe.

Jak wspomniano wcześniej, tak naukowiec, jak i hodowca, swoją inżynierię genotypów muszą dostosowywać nie tylko do wymogów społecznych, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego/paszowego kraju i świata, ale i do warunków, wprawdzie powoli, ale nieustannie zmieniającego się klimatu.

Nawiązując do historii należy podkreślić, że przedmiotowa konferencja pierwotnie, w latach 1970-1990, miała charakter zimowych spotkań hodowlanych grup problemowych w Krakowie. Następnie IHAR-PIB spotkania te przekształcił w cykliczną, organizowaną w odstępach dwuletnich, konferencję o programie obejmującym wszystkie obszary tworzenia i wykorzystania postępu biologicznego w produkcji roślinnej. Z upływem czasu konferencja stała się platformą do dyskusji oraz wymiany doświadczeń i pomysłów między nauką i praktyką hodowlano-nasienną. Warto tu wspomnieć o integracji poprzez konferencję środowisk nauki, praktycznej hodowli, producentów i dystrybutorów materiału siewnego, a także doradców rolnych, których zadaniem jest zaznajamianie polskiego rolnika z produktem polskiego hodowcy.

Problematyka konferencji jest wszechstronna i dotyczy genetycznych uwarunkowań ważnych cech użytkowych roślin uprawnych, metod i technologii stosowanych w hodowli, doświadczalnictwie i statystyce pracujących na rzecz opracowywania i wdrażania wyników naukowych i innowacji do praktyki rolniczej. Konferencja adresuje problemy biotechnologii, w tym trangenezy (GMO) roślin, a także aspekty hodowli odpornościowej roślin na choroby, szkodniki i niesprzyjające czynniki środowiska, poprawy agrotechniki, przetwórstwa, przechowalnictwa oraz przemysłowego i energetycznego wykorzystania surowców pierwotnych pochodzenia roślinnego.

Nakreślone cele zbliżającej się konferencji nie są rozbieżne z celami stawianymi konferencjom poprzednim, niemniej należy zaznaczyć, że cele i założenia konferencji są dostosowywane do bieżących potrzeb społecznych, zmian w rolnictwie, w szczególności w trendach i opłacalności produkcji roślinnej, w tym finansowania i organizacji hodowli, które, być może powoli, ale nieustannie zmieniają się.

Opisane wyżej problemy mieszczą się w programie konferencji na który składa się 9 sesji referatowych i 2 sesji plakatowych, które liczą w sumie około 190 prezentacji. Przewidziano także zebrania robocze i fora dyskusyjne grup problemowych oraz grup formułowanych adhoc wedle zainteresowań uczestników.

Przewidujemy, że po konferencji referaty i plakaty zostaną wydane drukiem w czasopiśmie naukowym Instytutu – Biuletynie IHAR. Przewidziany jest także czas dla spotkań towarzyskich, sportowych i turystycznych. Konferencja jest tak pomyślana, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie, pogłębienia swojej wiedzy i rozwoju własnych zainteresowań roślinami, które były, są i będą jednym z najważniejszych dóbr ludzkości. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w konferencji.

AgroNews objął patronat medialny nad konferencją.

W latach w 2011-2015 liczba uczestników konferencji przekraczała 250 osób z Polski oraz z Europy: Anglii, Czech, Niemiec, Litwy. Przyjeżdzali także goście z Australii i USA.

Obecnie spotkania odbywają się w cyklu dwuletnim.

tekst: prof. dr hab. Edward Arseniuk
Przewodniczący Komitetów Organizacyjnego i Naukowego
Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB
Przewodniczący Zespołu Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o konferencji.

Adres komitetu organizacyjnego:

Karolina Mitura-Nowak
Dział Promocji i Współpracy z Zagranicą
IHAR-PIB, Radzików, 05–870 Błonie
e-mail: zakopane2017@ihar.edu.pl
tel. (22) 733 46 11

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics