Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie

Na ryzyko oddziałują czynniki, na które można mieć wpływ i takie, na które wpływu się nie ma.

Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie
Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie

Prowadząc gospodarstwo, producent rolny narażony jest na szereg ryzyk, jakie mogą wpłynąć negatywnie na jego zdrowie, ale także na płynność finansową jego przedsięwzięcia. Polisa ubezpieczeniowa pomoże mu świadomie tym ryzykiem zarządzać.

Na jakie czynniki wpływ mamy?

Przy uprawach można wpłynąć na termin siewu, wybór technologii, dobór odmian, nawozów, terminowość wykonywania zabiegów czy prowadzenia poszczególnych uprawek. W budynkach i budowlach, można wpłynąć na bezpieczeństwo poprzez dokonywanie regularnych przeglądów oraz utrzymywanie w nich czystości. Dbając o sprzęt rolniczy należy pamiętać o regularnych przeglądach, smarowaniach, wymianach oleju i weryfikacji każdej maszyny przed ciężką pracą polową. Te działania realnie wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia szkody w gospodarstwie.

Na co nie możemy wpłynąć?

Na sytuacje losowe, czyli w dużej mierze na zdarzenia pogodowe, które mogą zniszczyć uprawy podczas przymrozków, gradu czy deszczy nawalnych. Huragan i przepięcia, które doprowadzają do szkód w budynkach i budowlach, siejąc spustoszenie wśród zapasów czy zwierząt gospodarskich. Przy maszynach rolniczych nie mamy wpływu na wypadki, uszkodzenia, przypadkowe przeszkody na drodze podczas prac polowych, takie jak kamień czy padnięta zwierzyna.

Jak zarządzać ryzykiem w gospodarstwie?

Odpowiedzią na możliwość zarządzenia tymi ryzykami jest polisa ubezpieczeniowa, która powinna być skonstruowana według potrzeb rolnika. W procesie zarządzania ryzykiem można również korzystać z narzędzia jakim jest portal i-rolnik, w którym zalogowani użytkownicy znajdą listę swoich polis, listę zgłoszonych szkód, status szkody w uprawach, listę serwisów maszyn rolniczych, z którymi współpracujemy jako Generali Agro, kalkulator do planu azotowania, elektroniczny formularz do ewidencji ochrony roślin, prognozę pogody dla swojej lokalizacji, graficzny widok ubezpieczonych pól, jak również najważniejsze informacje rolnicze z kraju oraz wydarzenia. Aby korzystać z portalu, zapraszamy do rejestracji!

Rozmowa AgroNews z ekspertem ds. likwidacji szkód, a przede wszystkim rolnikiem  – Szymonem Małaczyńskim.

Zapraszamy na film

Źródło: irolnik.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć × trzy =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,871ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Współpraca w obszarze ASF w regionach granicznych

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej zorganizowała czterostronne spotkanie wysokiego szczebla poświęconemu ASF. Udział w spotkaniu wzięli: sekretarz stanu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE